strip

Istarski Elvis satirični je prikaz društva u kojem svi preživljavamo

Foto: ' '
'strip2_nnn_kul_020213'
Foto: ' '
'strip1_nnn_kul_020213'
Foto: ' '
'strip_nnn_kul_020213'
02.01.2013.
u 20:09
Mladi autor 
Vedran Šilipetar ima tridesetak godina, a Elvisa u Glasu Istre objavljuje od 1995.
Pogledaj originalni članak

U maloj nakladi istarskog izdavača Mara nedavno je objavljena zbirka novinskih pasica stripa \"Elvis Brižni\", kojeg mladi autor Vedran Šilipetar već godinama objavljuje u Glasu Istre.

Glavni lik njegova satiričnog stripa ofucani je rocker Elvis, jedan od onih likova koje ima svaki manji grad, zaglavljenih u nekom svojem svijetu koji se često nisu kadri, a možda i ne žele, nositi s okolinom koja ih percipira kao čudake.

Pogled s margine

Iako je formalno glavni lik, Elvis događanja uglavnom prati s margine, iz svoje prirodne životne pozicije u kojoj je češće promatrač nego sudionik. Ponekad je u pasicama gotovo nevidljiv, a češće je pokretač koji nas vodi do nečije tuđe dosjetke.

Kroz Elvisov svijet Vedran Šilipetar bavi se realnošću osiromašena i deziluzionirana hrvatskog društva, nasljeđem povijesti i 2. svjetskog rata, ali suvremenim političkim temama, kao i stanjem u današnjem novinarstvu.

U njegovu stripu podjednako je moguće vidjeti partizana i Baracka Obamu, no Šilipetrove socijalne priče najčešće su ipak prikazane na mikrorazini, prateći pojedince u birtiji ili na plaži, promatrajući ljude kako kopaju po kontejnerima ili pljačkaju pekaru uz povik \"Jebeš pare, daj kruha!\".

Dovoljno univerzalan

U svemu tome, dakako, ima i mnogo humora bez kojeg novinski strip rijetko može biti uspješan. Šilipetrove šale prečesto se temelje na općim mjestima, no u njima se tu i tamo pojave iznimno zabavne dosjetke, pogotovu kad se referira na lokalni, istrijanski mentalitet.

Zbog toga će taj strip vjerojatno i najbolje \"leći\" čitateljima iz regije, koji će u njemu prepoznati najviše elemenata vlastita života. To ipak ne znači da \"Elvis Brižni\" treba ostati zatvoren u lokalnim knjižarama, baš naprotiv. U njemu je dovoljno univerzalnog da komunicira sa širim krugom čitatelja, a i vrijeme je da se čuje i pročita glas autora iz manjih sredina.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.