javnost je podijeljena

Je li Luce bezazlena nova maskota Vatikana ili zli demonski simbol?

Foto: Catholic Herald
Je li Luce bezazlena nova maskota Vatikana ili zli demonski simbol?
05.11.2024.
u 10:17
Nasmiješena djevojčica Luce, čije ime znači "svjetlost", djelo je talijanskog dizajnera Simonea Legna koji se u radu inspirira japanskom kulturom, a bit će novo lice nadoazeće Svete godine 2025.
Pogledaj originalni članak

Uoči jubilarne 2025. godine Katoličke crkve, Vatikan je napravio dosad neviđen iskorak u pop-kulturu koji je neke oduševio, a neke sablaznio. Naime, predstavili su novu maskotu, djevojčicu "Luce", nacrtanu u anime stilu. Ona će biti lice nadolazeće Svete godine Katoličke crkve, jubileja koji se obično održava svakih 25 godina, odnosno posebne godine posvećene milosti i hodočašću, a koja će početi otvaranjem Svetih vrata bazilike sv. Petra ovog Badnjaka i čija je tema "Hodočasnici nade".

Nasmiješenu maskotu na talijanskoj konvenciji stripova i igara Lucca Comics & Games, prvom takvom događanju na kojem je u povijesti ikada sudjelovao Vatikan, javnosti je predstavio nadbiskup Rino Fisichella, glavni organizator jubileja i pro-prefekt Dikasterija za evangelizaciju.

– Luce je inspirirana željom Katoličke crkve da se angažira u području pop-kulture koja je tako omiljena među našom mladeži. Nadamo se da će nam sudjelovanje na konvenciji poput ove omogućiti i da se obratimo mlađim generacijama, prenesemo im poruku nade, što je tema važnija nego ikad u evanđeoskom poslanju – kazao je Fisichella.

Simpatična Luce, čije ime na talijanskom znači "svjetlost", djelo je talijanskog umjetnika i grafičkog dizajnera Simonea Legna, a ništa u njezinu prikazu nije slučajno. Ona ima nebeskoplavu kosu, nalik na plavi veo čest na prikazima Djevice Marije, nosi kabanicu koja je simbol "putovanja kroz oluje života" i obojena u jarkožutu boju, čime se pak referira na zastavu Vatikana. U ruci nosi hodočasnički štap, što predstavlja "hodočasništvo prema vječnosti", a njezine su zelene gumene čizmice uprljane blatom, što ukazuje na "dugačko i teško putovanje". Oko vrata nosi krunicu, u očima joj se nazire oblik koji podsjeća na jakobovu kapicu, tradicionalni simbol katoličkog hodočasništva, a sjaj u njenim očima je "simbol nade u njenom srcu". Također, Luca na svoje hodočašće pop-kulturom nije krenula sama, već je u stopu prati vjerni psić Santino, ali i prijatelji po imenu Fe, Xin i Sky.

Dizajner Legno, koji se u svom radu inspirira japanskom kulturom i anime načinom crtanja, kazao je da je odrastao u Rimu, u katoličkoj obitelji, u kojoj je "odgojen u načelima vjere temeljenima na velikodušnosti i poštovanju prema drugima" te da je iznimno zahvalan Dikasteriju za evangelizaciju što je otvorio svoja vrata pop-kulturi i nada se da će Luce "predstavljati sentiment koji će rezonirati u srcima mlade generacije".

Nakon premijere na Lucca Comics & Games, Luce će se zaputiti i na Expo 2025 u japanskom gradu Osaki, gdje će biti službeno lice paviljona Svete stolice i, uz čuvenu Caravaggiovu sliku "Polaganje Krista u grob", koju će u Japan dopremiti iz Vatikana, predstavljati temu "Ljepota donosi nadu".

Unatoč najboljim namjerama Svete stolice da se približi široj javnosti i mladima, ova je njezina odluka izazvala golemu buru među vjernicima. I dok je velik broj komentatora na društvenim mrežama uvjeren kako je ovo sjajan PR potez Crkve te ga vide kao otvaranje vrata novim oblicima religiozne umjetnosti, mnogi su šokirani njihovom odlukom da anime junakinju pretvore u svoju službenu maskotu, neki jednostavno misle da je "cringe", a neki su otišli toliko daleko da Luce smatraju demonskim simbolom.

"Mislim da je Luce duboko zao simbol i ne bi ga se trebalo gledati. Čak i ime Luce podsjeća na Lucifera, a u ruci nosi vještičji štap", piše u jednom komentaru na Twitteru.

Kritike su usmjerene i na dizajnera Simonea Legna, koji je navodno prije sudjelovao i u dizajniranju proizvoda povezanih s LGBTIQ zajednicom, a njegov je brend Tokidoki ostvario i suradnju s tvrtkom Lovehoney, proizvođačima seks-igračaka. No kako su to pametno primijetili brojni komentatori čije smo poruke imali priliku pročitati, "Katolička crkva ima većih problema od jedne anime maskote".

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.