Simpoziji s koncertima u Zagrebu

Kako su migracije glazbenika mijenjale europsku kulturu

Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Bojan Cicic
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Bojan Cicic
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Bojan Cicic
14.10.2014.
u 15:46
Nakon skupa o migracijama, 15. i 16. listopada slijedi simpozij o životu i djelu Ivana pl. Zajca
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Međunarodnog muzikološkog društva, talijanski muzikolog Dinko Fabris, otvorio je svojim uvodnim predavanjem u ponedjeljak ujutro u Knjižnici HAZU međunarodni simpozij na temu Glazbene migracije u rano moderno doba: ljudi, tržišta, modeli, stilovi.

Simpozij, na kojem osim hrvatskih predavanja održavaju muzikolozi iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Poljske i Italije, organiziran je u sklopu velikog europskog multidisciplinarnog projekta HERA. Simpozij se održava u Zagrebu zahvaljujući i vodećoj ulozi koju u projektu ima muzikologinja Vjera Katalinić, upraviteljica Odsjeka za povijest hrvatske glazbe HAZU prof. dr. Vjera Katalinić.

Za sve sudionike simpozija u ponedjeljak navečer u Preporodnoj dvorani priređen je koncert na kojem je nastupio Hrvatski barokni ansambl s violinistom Bojanom Čičićem kao gostujućim solistom. Drugog dana simpozija održan je još jedan koncert u atriju palače HAZU na kojem su bečki pijanisti hrvatskog podrijetla Hrvoje i Viktor Jugović izvodili skladbe sačuvane u rukopisnoj zbirci Schlagbüchlein koju je nepoznati autor, a možda čak i glasoviti bečki glazbenik Ingaz Pleyel, sastavio za groficu Julijanu Erdödy-Drašković u drugoj polovici 18. stoljeća.

U Zagrebu će se ovaj tjedan, 15. i 16. listopada, održati još jedan dvodnevni međunarodni muzikološki simpozij koji će se u kontekstu glazbenih migracija i kulturnih transfera u srednjoj Europi u 19. stoljeću naročito baviti djelom Ivana Zajca u povodu stogodišnjice skladateljeve smrti.

>> Hvar ima razloga zavidjeti Korčuli na spokojnim noćima i kulturi

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.