Za i protiv

'Odlično bi bilo da glazbena industrija propadne i da se krene pametnije od samog početka'

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
matija dedić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
djurdjevic
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
matija dedić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
djurdjevic
Foto: Pixsell
glazba
05.10.2014.
u 09:18
O trendovima u glazbi, njenoj budućnosti i stanju glazbene industrije govore glazbeni producent Boris Đurđević i Matija Dedić, jazz glazbenik i skladatelj
Pogledaj originalni članak

Kakvo je stanje u današnjoj glazbenoj industriji? Ima li uopće smisla snimati albume u vrijeme kad većina slušatelja do njih dolazi ilegalnim putem? Koliko su YouTube i MySpace promijenili način na koji doživljavamo glazbu? Na ta i druga pitanja odgovaraju glazbeni producent Boris Đurđević i Matija Dedić, jazz glazbenik i skladatelj


Odlično bi bilo da glazbena industrija propadne i da se krene pametnije od samog početka

1. Kako ocjenjujete stanje u glazbenoj industriji danas i tijekom 90-ih. Mislite da je hrvatska glazbena scena danas bogatija i kvalitetnija nego što je to bila prije 15-ak godina?

Nažalost smatram da scena nije kvalitetnija s obzirom da osim bendova koji danas egzistiraju i koji su na sceni najmanje 10 godina,teško možemo pronaći više od 5 novih pojedinaca ili projekata koji su se nametnuli kvalitetom zadnjih godina. Vrlo je moguće da ih ima još, no jednostavno oni ne mogu doći do izražaja zbog neobjašnjivog medijskog forsiranja nekvalitetne glazbe

2. Koliko je era novih medija promijenila glazbu? Koliko glazbeni servisi kao što su YouTube, Myspace i ostali utječu na kreativni proces stvaranja glazbe?

Smatram da je pojavom navedenih glazbenih servisa uništena suštinska potreba za stvaranjem glazbe. Dostupnost svim informacijama koje internet nudi možda i ima neke pozitivne stavke, no definitivno pretvara planetu u malo selo u kojem svi isključivo recikliraju glazbu uspješno ili manje uspješno.Osnovni smisao napretka i individualnog rada utemeljenog na poticanju kreativnosti i duhovnosti uništen je.

3. Ima li danas uopće smisla snimati albume u vrijeme kada većina ljubitelja glazbe do nje dolazi ilegalno?

Ja ću i dalje snimati albume jer su oni uvijek lijep poklon za nekoga. Isto tako želim da moja kćer jednog dana ako se i želi pohvaliti nekim mojim uratkom ima isti kod kuće, a ne pohranjen na sticku ili slično.

4. Što mislite, u kojem će se smjeru razvijati glazba u sljedećih 10-15 godina te vidite li već sad nove glazbene trendove koji bi uskoro mogli postati dominatni u glazbenom svijetu?

Glazba se sigurno neće razvijati kao što se razvijala kroz svoju povijest odnosno roboti ili možda neki chipovi ugrađeni u nove generacije preuzet će dominaciju te stvarati kod ljudi prividan osjećaj ugode odnosno podražaja koji izaziva prisjećanje na glazbu.Osobno bih volio da u budućnosti ostane samo puls ili ritam što je vrlo moguće jer pravih i kreativnih harmonijskih rješenja tj.izvorne autorske glazbe kao 20-30-40-50ih godina vise nema. Odlično bi bilo da glazbena industrija u potpunosti propadne i da se krene pametnije od samog početka .

5. Koji su vaši omiljeni domaći i strani glazbeni autori te koga vidite kao mogućeg začetnika novih trendova?

Oduvijek volim Sade Adu,velik dio Stingovog opusa, pjevačke ikone kao što je bila Whitney Houston, volim napolitansku glazbu, Aliciu Keys, te naravno Bacha, Mozarta, Bartoka ,Stravinskog ,Lighettija, Weberna.... U svakom slučaju bilo bi predivno da začetnik novog trenda ne bude iz američke komercijalne industrije već sa nekog dalekog otoka koji još nije otkriven.


Glazba je odraz vremena u kojem živimo, danas je do nje puno lakše doći

1. Kako ocjenjujete stanje u glazbenoj industriji danas i tijekom 90-ih. Mislite da je hrvatska glazbena scena danas bogatija i kvalitetnija nego što je to bila prije 15-ak godina?

Svako vrijeme nosi svoju kvalitetnu i onu manje kvalitetnu glazbu. Glazba je odraz vremena u kojem živimo, logično je da se život odražava na same autore i njihova djela. Realan sam, glazba je danas jednako kvalitetna (ili nekvalitetna) kao i devedesetih, samo drugačija. Pomalo sam nostalgičan za pjesmama iz 80-tih jer je to bilo vrijeme mog odrastanja i istinskog zaljubljivanja u glazbu.

2. Koliko je era novih medija promijenila glazbu? Koliko glazbeni servisi kao što su YouTube, Myspace i ostali utječu na kreativni proces stvaranja glazbe?

Danas je puno lakše doći do svega pa tako i glazbe. Ovi servisi nam omogućavaju brzi pogled na sve što se događa, lakše je pratiti trendove. Nekad smo morali satima čekati kako bi na radiju čuli neki hit koji nam se sviđa, danas je dovoljan jedan klik. Svakodnevno preslušavam svjetske recentne hitove i vrlo često me nešto inspirira. Ne referiram se na melodije ili tekst nego na produkciju. Imam svoj originalni melodijski stil i jedino što me zanima je inovacija u glazbenoj produkciji.

3. Ima li danas uopće smisla snimati albume u vrijeme kada većina ljubitelja glazbe do nje dolazi ilegalno.

Danas je cd postao vizitka ili promotivni materijal. Tiraže su male, glazbena industrija u Hrvatskoj je na margini. Više se isplati izdavati pjesmu po pjesmu, jer ako imaš hitove, imaš koncerte, a to je ono od čega glazbenici danas žive. Novci koji se zarade od prodaje fizičkih nosača zvuka su smiješni. Znam da su neki izvođači odlučili poklanjati pjesme jer ionako će ih klinci skinuti s neta ilegalno. Nisam pobornik toga, smatram da uvijek mora postojati naknada, makar minimalna jer ipak je u to uloženo novaca, vremena i talenta.

4. Što mislite, u kojem će se smjeru razvijati glazba u sljedećih 10-15 godina te vidite li već sad nove glazbene trednove koji bi uskoro mogli postati dominatni u glazbenom svijetu.

Glazba se vrti u krug, dominantni žanrovi se mijenjaju u cikličkom procesu od nekoliko godina. EDM (Electronic dance music) će uvijek biti prisutan jer je od kraja 70-tih postao dio kulture kao i Rock. Glazba evoluira napretkom tehnologije tako da ne mogu predvidjeti kako će zvučati glazba budućnosti, ali sam siguran da žanrovi poput Popa, Rocka i EDM-a uvijek dominirati.

5. Koji su vaši omiljeni domaći i strani glazbeni autori te koga vidite kao mogućeg začetnika novih trendova?

Volim velike raspjevane pjesme s lijepim melodijama i dobrim tekstom, bile one strane ili domaće. Volim dobru, zaigranu i inovativnu produkciju. Od stranih autora volim sve što je nekada radio Giorgio Moroder, danas je njegov nasljednik Max Martin. Što se tiče domaćih autora, cijenim sve što rade moje kolege Miro Buljan, Ante Pecotić, Fayo, Branimir Mihaljević…itd. Ne vidim u bliskoj budućnosti nikakvog začetnika novih trendova jer smatram da se novi trendovi stvaraju slučajno. Netko bude kreativno opušten, inovativan i dogodi se slučajnost koja postane trend.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

LE
LeonardS
10:35 05.10.2014.

Nekada sam pročitao u nekom intervju kako Đurđevića mole tako reči poznati naši estradnjaci da im napravi hitove sa orijentalnim štihom a on to kategorički odbija, to je njegova bila izjava ali se izgubio ili zaboravio na to, više negleda toliko svoju kreativnost več je bit zarada, treba i živjeti

Avatar Piruška
Piruška
09:44 05.10.2014.

Ako negdje u hrvatskom društvu postoji korupcija, nepotizam i mafija to čete nači na HR estradi !

HR
HRVATSKA89
13:16 05.10.2014.

ciganska posla