Premijera

Kazalište Merlin predstavlja “Kamenolomca”

Foto: arhiva
Kamenolomac
Foto: arhiva
Ana Merlin
Foto: arhiva
Kamenolomac
08.11.2012.
u 16:23
Kostime, grafičko oblikovanje i dio rekvizita izradio je ilustrator Zdenko Bašić
Pogledaj originalni članak

Nastala prema motivima narodne priče, predstava “Kamenolomac” u petak će se premijerno izvesti u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad. Govori o čovjeku koji je htio postati netko drugi jer nije prihvaćao ulogu koju mu je život namijenio. Zbog toga je i poželio da bude netko drugi, što mu je i uspjelo, no zadovoljstvo ne traje dugo pa se nastavlja tražiti sve dok ne spozna svu težinu bježanja od samoga sebe. Priča je to o čovjekovu preispitivanju, skromnosti, poštenju, ljubavi i radišnosti kao temeljnim ljudskim vrlinama, ali i o njegovim potrebama, a igra se uz glazbu, svjetlo i ples. Predstavu je režirala Ana Merlin koja ujedno i glumi Dušu stijene. Kamenolomca tumači Ivan Horvat, a ostale uloge igra Ivan Vukelić. Za kostimografiju, ilustraciju, grafičko oblikovanje i izradu dijela rekvizita zaslužan je Zdenko Bašić, naš nagrađivani ilustrator.

Družina kazališta Merlin predstavu je napravila u duhu commedie dell’arte, s maskama. Ima tužnu, dirljivu, no opet i smiješnu stranu, objašnjava Ana Merlin.

Družina tog neobičnog kazališta predstave priprema vodeći se temeljnim ljudskim vrijednostima na koje suvremeno društvo sve više zaboravlja. Završne pripreme za predstavu prethodile su njihovu nastupu na Kazališnoj olimpijadi u Indiji iz koje su se vratili potkraj listopada. Na “All Indian Drama, Theatre and Dance Festival” izveli su predstavu “Kako je Potjeh tražio istinu” kojom su otvorili međunarodni dio festivala.

– Tek kad smo došli, doznali smo da je geslo Indije “Samo istina pobjeđuje”, što se poklopilo s našim Potjehom. Nastup je bio divan jer smo igrali pred 1200 ljudi, a kad toliko ljudi diše s vama na sceni, tada se i drugačije igra – kaže Ana Merlin i dodaje da su ih pet puta zvali na bis.

Iako je publika predstavu mogla pratiti uz opis scena na engleskom, fabula se dala iščitati kroz geste, glumu i izraze lica, unatoč nepoznavanju jezika.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.