recital

Kisin Chopinom natjerao publiku na stojeće ovacije

Foto: Davor Višnjić/Pixsell
Evgeny Kissin (1)
Foto: Davor Višnjić/Pixsell
Evgeny Kissin (1)
Foto: Davor Višnjić/Pixsell
Evgeny Kissin (1)
Foto: Davor Višnjić/Pixsell
Evgeny Kissin (1)
Foto: Davor Višnjić/Pixsell
Evgeny Kissin (1)
09.11.2010.
u 23:23
Bila je to prava čarolija glazbe, savršena i emotivna eksplozija umjetnika na vrhuncu snage koji više nije tako neobuzdano nestrpljiv kao prije petnaestak godina kada je svijet morao uvjeravati u svoju genijalnost i izuzetnost.
Pogledaj originalni članak

Neki su večerašnji recital čuvenog ruskog pijanista Jevgenija Kisina u prepunoj dvorani Lisinski usporedili sa davnašnjim zagrebačkim recitalom Svjatoslava Richtera.

Nekdašnje čudo od djeteta, umjetnik koji će slijedećeg listopada proslaviti četrdeseti rođendan i to radno, koncertom u Japanu za koji ne smije otkriti program, razgalio je zagrebačku publiku napose svojom interpretacijom Frederica Chopina.

Prvi dio koncerta u kojem je Kisin izvodio Fantastične skladbe, op. 12 i Osmu novelettu u fis-molu još jednog ovogodišnjeg slavljenika, Roberta Schumanna naišao je na podosta suzdržanu reakciju publike. Kao da su se ljubitelji glazbe i pijanist tek odmjeravali i ugrijavali. A onda je u drugom dijelu ruski umjetnik koji voli i piše poeziju i ima diskografiju od čak 46 ploča oduševio publiku svojim sviranjem Chopinove četiri balade.

Bila je to prava čarolija glazbe, savršena i emotivna eksplozija umjetnika na vrhuncu snage koji više nije tako neobuzdano nestrpljiv kao prije petnaestak godina kada je svijet morao uvjeravati u svoju genijalnost i izuzetnost. Današnji Kisin prestao je biti čudo od djeteta i mladić koji puno obećava. To je zreli umjetnik koji je u Zagrebu od subote vježbao svakog dana na klaviru dvorane Lisinski kojem je dao visoku ocjenu.

Hvalio je i staru i usčuvanu zagrebačku arhitekturu i gradsku jezgru, a sudeći po velikom redu za autograme i izvrsnoj prodaji Kisinovih brojnih ploča, Zagreb bi umjetniku koji je jedan od najtraženijih pijanista u svijetu mogao ostati u lijepoj uspomeni, što je dobar zalog za brzi povratak.

Kisinov koncert nisu propustile različite generacije zagrebačkih pijanista, od Vladimira Krpana preko Sretne Meštrović do Maksima Mrvice. Bili su tu i brojni mladi glazbenici, školarci i studenti koji su burno pozdravili decentnog Kisina pretvorivši inače preozbiljnu dvoranu Lisinski u veselu košnicu punu mlade, zdrave atmosfere.

A Kisin je znao odgovoriti na za klasiku u nas podosta neuobičajeno bučno odobravanje publike pa je odsvirao i tri bisa, i to sve redom Chopina. A da je publika još pljeskala, biseva bi sigurno bilo još više, jer Kisin je umjetnik rijetko velike kondicije i energije. Kamo sreće da je takvih koncerata još više.

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

AU
autoritet
13:20 10.11.2010.

Evo uljuđenje Hrvatske bez skandala i bolesnih selebrijtija. Naravno ovo ostaje neprimjećeno u oceanu Halida Bešlića, Onura i sličnog smeća

MO
morituriite
14:10 10.11.2010.

Ovo je pravi UMJETNIK i UMJETNOST !

KA
Karla
15:14 10.11.2010.

Ne mora ni Bešlić ni Onur biti smeće - nek svatko bira što voli. Samo je tragično kod nas što se kroz obrazovanje ne uči djecu na način da zavole ovakvu prekrasnu glazbu koju smo slušali sinoć. Klasična glazba je kod nas velika nepoznanica a ako nešto ne poznaš, ne možeš to niti voljeti. Filharmonija u zadnje vrijeme radi dosta na promoviranju te vrste glazbe, sinfoničari gotovo ništa. Svaka čast na novoj web stranici ZF ali zanima me kada će nešto slično napraviti i SOHRT??? Zar je to tako teško? Ili nema stručnjaka?Zar sinfonijski orkestar nema neki menagement, propagandu i sl.?