Premda i dalje u Hrvatskoj gostuje "samo" kao umjetnički savjetnik Zagrebačke filharmonije, veliki ruski maestro Dmitrij Kitajenko i ove sezone zapravo nastupa kao šef-dirigent, kojeg naš prvi orkestar formalno i dalje nema. Ipak, ugledni dirigent pristao je i ove sezone svoj potpis staviti i pod sveukupni program sezone, kao i pod izbor ostalih gostujućih solista i dirigenata, među kojima će posebnu važnu ulogu, kao stalni gost dirigent, imati također dobro nam poznati veliki austrijski maestro Leopold Hager.
Dobitna kombinacija
Sam Kitajenko ove će sezone Filharmoniju voditi na čak trinaest koncerata, uključujući i onaj kojim se večeras, 27. rujna, u Lisinskom svečano otvara nova sezone. Na prvom koncertu pretplatničkog Crvenog ciklusa, a isto tako i večer kasnije u Plavom, maestro Kitajenko s orkestrom je na svoj uobičajeno temeljit ali i silno nadahnjujući način pripremio atraktivan program. Večer počinje kratkom skladbom "Hommage a Sorkočević" Borisa Papandopula, nakon koje slijede dva velika zalogaja: Prvi koncert za violončelo i orkestar Dmitrija Šostakoviča te na koncertnim repertoarima nepravedno zapostavljena Manfred-simfonija Petra Iljiča Čajkovskog.
U svom uvodnom slovu za početak sezone, na internetskim stranicama orkestra, maestro Kitajenko građane Zagreba pozvao je da dođu na koncerte i uvjere se u stalno rastuću kvalitetu Filharmonije te da budu ponosni na svoj orkestar. Sudeći prema onom što smo čuli na pokusima, publika bi na kraju dvije prve večeri sezone doista i mogla imati razlog za takav ponos. Utoliko više što u Šostakovičevu koncertu imamo dobitnu kombinaciju umjetnika: Kitajenka i Moniku Leskovar, za koju nam je maestro rekao da je smatra jednom od najboljih violončelistica današnjice.
"Pika-točka-tačka"
Za dva tjedna Filharmonija će s istim programom gostovati u Krakovu i Varšavi, a već sljedeći tjedan otvara i novu sezonu regionalnog ciklusa "Pika-točka-tačka" gostovanjem u Beogradu. Orkestar očekuju i dodatna gostovanja u ljubljanskom Cankarjevu domu, novoj koncertnoj dvorani u mađarskom Pečuhu te koncert u bečkom Musikvereinu na kojem će mladoj publici predstaviti i glazbu Borisa Papandopula.
Lijepo je da nam orkestar filharmonije napreduje i da su sve bolji. Zagreb se silno trudi da održi i taj ostatak elitne kulture i u ovim teškim kriznim vremenima.