Priča iz knjige "Dnevnici jedne dadilje" u kojoj Gospođa X pokušava na sve načine upisati svojega sina Graynora u najbolji vrtić, uskoro bi se mogla dogoditi i najimućnijim Hrvatima. Naime, sve je više onih koji djecu upisuju u privatne vrtiće i škole, visokim cijenama unatoč. Ipak, privatni vrtići i škole, u nas još uvijek kod većine koja si to ne može priuštiti izazivaju skeptičan stav koji je često povezan sa strahom hoće li dijete izaći dovoljno obrazovano i s kvalitetnim radnim navikama. Kako bi razriješili ovakve i slične nedoumice, upitali smo nekoliko privatnih vrtića i škola što točno opravdava visoke školarine koje samo rijetki mogu platiti.
Vrtići kao suho zlato
– Dječji vrtić Srčeko prvi je nacionalno i svjetski verificiran Montessori vrtić osnovan u Zagrebu 1997. godine. Djeci je omogućeno sudjelovanje u aktivnostima poput poticanja glazbom i likovnošću s elementima glazbene i art terapije, ritmika, individualan rad logopeda, kao i rano učenje engleskog i njemačkog jezika – objasnila je ravnateljica Sandra Pokos.
Cijena u ovom vrtiću ovisi o programu, satnici i broju obroka, a kreće se do 2150 kuna mjesečno. U Dječjem vrtiću Zvjezdica program se odvija na engleskom jeziku. Plaća se 3500 kuna za upisninu za pola godine, a mjesečno stoji do 1600 kuna. Oni koji odaberu International America School morat će za vrtić izdvojiti 500 eura upisnine za one koji dolaze prvi put i 5000 eura godišnje za vrtić. Osim vrtića, postoji i osnovna škola te srednja po američkom sustavu. Iako školarina stoji i do 16 000 eura, tamo djeca dobiju apsolutno sve što im je potrebno. Nastava se odvija na engleskom jeziku, a u školi ima ukupno 220 učenika koji su podijeljeni u razrede do 20 učenika. U Waldorfskoj osnovnoj školi u Zagrebu provodi se alternativni program osnovnoškolskog obrazovanja.
Pletu i vrtlare u školi
– Imamo posebne predmete poput ručnog rada, pletenja, heklanja, vrtlarstva, euritmije i slično. Cijena je 13.800 kuna godišnje. Nemamo ocjene do sedmog razreda, a posebni smo i po kuhinji u kojoj koristimo namirnice iz ekouzgoja – objasnila je zamjenica ravnateljice Vesna Vinković.
Privatna ekonomsko-informatička škola i Privatna jezično-informatička gimnazija "SVIJET" godišnje stoje 4000 eura.
– Imamo manje učenika u razredu, a nakon nastave organizirano učenje gdje djeca mogu ispravljati ocjene. U cijenu školarine uključeno je osiguranje učenika, dva jednodnevna izleta, karte za predstave i slično – ističe ravnateljica Privatne gimnazije Marija Šarić.
Privatne skole svakako imaju svoju prednost... za one koji si ih mogu priustiti. Po mome misljenju takodjer su i sklonije raznoraznim utjecajima, ukljucujuci upravo ekonomske. Znam par ucenika koji su u gimnaziji u Cakovcu jedva prolazili ali su nakon prebacivanja u privatnu skolu u Varazdinu oreko noci postali odlikasi, bez da je itko ikada provjerio kak je to moguce i u cemu je bio problem... Na kraju svatko samo gleda zavrsnu svjedodzbu i ne pita kak se do nje doslo. Ti koji si priuste takav luksuz u srednjoj skoli naravno nastavljaju istim stilom i na fakultetima... Zvuci poznato?