Nova studija koju je provela Pen America, organizacija koja je bavi ljudskim pravima i slobodom govora, otkrila je nove informacije o utjecaju kineske vlade na Hollywood, prenosi britanski Guardian.
Filmski studiji, tvrde iz Pen America, većinu odluka o filmu – od glumaca, radnje do dijaloga – temelje na strogim prohtjevima kineske vlade te ih po potrebi i mijenjaju kako ne bi razjarili vlasti u zemlji koja čini jedno od najvećih svjetskih filmskih tržišta.
– Kineska komunistička partija uvelike oblikuje ono što vidi globalna publika. I dok smo svi svjesni stroge kontrole kojom kineska vlada zatire originalne misli i kreativnost unutar granica vlastite države, duga ruka kineske cenzure već je ušla duboko u Hollywood i diktirajući što može biti prikazivano, a što ne, oblikuje percepciju javnosti – rekao je James Tager iz organizacije Pen America.
Neki od filmova koji su izmijenjeni kako bi odgovarali kineskom tržištu su i "Star Trek: Beyond", "Alien: Covenant", "Cloud Atlas" i "Bohemian Rhapsody" u kojima je cenzuriran sav LGBT sadržaj. A scene u kojima Kinezi pogibaju izbačene su iz filmova "Skyfall" i "Nemoguća misija". Te procese autocenzure prije izlaska filma, kako ne bi razljutili kinesku vladu i izgubili milijarde gledatelja, prolaze gotovo svi hollywoodski blockbusteri, tvrdi studija. Statistike govore i da na nekim filmovima studiji zarade više prikazujući ih u Kini nego u matičnom SAD-u, a u 2019. godini na kineskom tržištu zaradili su više od 2,6 milijardi dolara.
Pen America stoga traži hollywoodske filmske studije da objave informacije o cenzorskim potraživanjima vlada određenih zemalja.
– Sve više filmova nikada neće ugledati svjetlo dana jer scenaristi i producenti znaju da ne smiju iskušavati granice. Kineski cenzori ne moraju reći ni riječi, jer Hollywood radi njihov posao za njih – rekao je nedavno i američki državni odvjetnik William Barr, a na taj je problem upozoravao i Richard Gere u svojem govoru pred Senatom.
– Kombinacija kineske cenzure i želje američkih filmskih studija da dospiju na kinesko tržište dovodi do autocenzure i zanemarivanja gorućih društvenih problema s kojima su se sjajni američki filmovi nekoć obračunavali – rekao je slavni glumac.
Ljudi nisu dronovi, protiv sam Komunističke partije i njihovog jednoumlja. Krajnje je vrijeme da se Kina demokratizira i priključi civiliziranom svijetu