Iduća, 2010. godina bit će u kulturi tanja za pet milijuna kuna u odnosu na godinu koja završava, a dobit ćemo milijardu i 45 milijuna kuna. Nastavit će se svi započeti veliki projekti.
U godini koja odlazi najveća investicija bio je Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu koji je stajao 398 milijuna kuna, a od toga je Ministarstvo kulture dalo polovicu novca. Ostalo je oko šest posto za isplatu, rekao je ministar zbrajajući rezultate i poslovanje Ministarstva kulture tijekom 2009. godine.
Zgotovljen je jedinstveni Muzej antičkoga stakla u Zadru, a otvorenje čekaju muzej u Iloku i Krapini čije je uređenje pri kraju. Iako su u godini dominirali novi muzeji, uspješna je suradna s UNESCO-om vidljiva u upisu sedam nematerijalnih dobara iz Hrvatske na popis zaštićene svjetske baštine.
Sređivale su se i knjižnice, arhivi, značajna je bila izdavačka djelatnost i potpora knjizi, potom kazališna, a i ona na području zaštite prirode. Mnogi su čestitali Hrvatskoj zbog registracije graničnoga rezervata Parka prirode Mura-Drava-Dunav. U iduću godinu “protegnut” će se arheološki projekt Vučedol-Vukovar-Ilok koji se sufinancira europskim novcem. Novinari su pitali ministra o podjeli osnivačkih prava nad Muzejom suvremene umjetnosti s Gradom Zagrebom u omjeru pola-pola, koju ovih dana odbija Gradska skupština.
- Mi nismo pregovarali s gradom o MSU. To je bio prijedlog Vladi, a grad nije odgovorio. Mi smo radili projekciju budućega financiranja. Tamo je sada 30 zaposlenih, a trebat će ih još toliko.
Tek će prva godina pokazati stvarne troškove. Mislimo da je bolje da MSU ima dvije mame, jer tada svaka daje dio. Ali mi ne inzistiramo na podjeli osnivačkih prava. Država neće ništa prigrabiti. Muzejska građa je spomenička baština, ma gdje ona bila, o njoj se skrbi - rekao je ministar Biškupić.
Sad će se tek Biškupić nadebljati.