18 MJESECI BEZ KNJIGA

Laredo u Teksasu – najveći američki grad bez knjižare

Foto: Simon & Schuster
Streets of Laredo
Foto: B&N
knjižara
17.12.2009.
u 17:22
Sa zatvaranja zadnje knjižare u Laredu, gradu opjevanom u slavnoj kaubojskoj baladi "Streets of Laredo", najbliže mjesto za kupnju knjige bit će 300 kilometara udaljeni San Antonio.
Pogledaj originalni članak

Larry McMurtry, veliki bard Teksasa i prvi čovjek koji je Pulitzerovu nagradu za književnost osvojio vesternom, slavnim romanom "Usamljena golubica", jedan od svojih romana nazvao je baš po poznatoj kaubojskoj pjesmi "Ulice Lareda". A pored spisateljstva McMurtry se bavi i knjižarstvom i antikvarstvom, ima knjižare u Teksasu i Washingtonu, i kupovao je i prodavao i takve raritete kao što su Guttenbergova Biblija ili prvo izdanje Newtonovih "Principia Mathematica".

Možemo samo zamisliti što bi taj literat i knjižar, pravi Teksašanin koji je i Oscara primio u smokingu, trapericama i čizmama, rekao na vijest da se u Laredu zatvara jedina knjižara, i da će stanovnici teksaškog grada od četvrt milijuna stanovnika, dvostruko većeg od Osijeka, po knjige morati ili na internet ili u 300 kilometara udaljeni San Antonio.

Newark u New Jerseyju, sa skoro 300.000 stanovnika, veći je od Lareda, a ima samo jednu malu neovisnu knjižaru, ali stanovnicima Newarka su na dohvat ruke njujorška predgrađa u kojima svi veliki knjižarski lanci imaju svoje trgovine.

Knjižarski lanac B. Dalton u vlasništvu Barnes and Noblea ukida se zbog nerentabilnosti, i njihova jedina knjižara u laredskom trgovačkom centru Mall del Norte uskoro će zatvoriti svoja vrata. Barnes and Noble smatra da se u Laredu mogu prodavati knjige, i planira otvoriti jednu od svojih velikih knjižara u tome gradu, ali prostor koji su za nju rezervirali bit će slobodan tek za 18 mjeseci, što znači da stanovnike Lareda čeka godinu i pol života na 300 kilometara od najbližeg mjesta za kupnju knjige.

Ljubitelji knjige u Laredu govore da je to sramota, školska djeca koja vole čitati šalju Barnesu and Nobleu suzama natopljena pisma u kojima ih mole da im ostave knjižaru, a najpismeniji Laređanin, Jerry Thompson, profesor na teksaškom Sveučilištu A&M i autor dvadesetak objavljenih knjiga, gorko kaže:

- Korporativna Amerika smatra Laredo nekakvom vukoje*inom.

Tek svaki peti Laređanin završio je koledž, a u okrugu West County, u kojem se grad nalazi, skoro polovica stanovništva ne poznaje osnove pismenosti.

Misti Saenz, koju su zatekli kako izlazi iz knjižare prije zatvaranja s hrpom od devet ljubavnih romana za svoju kćer, ukratko je opisala osjećaje pismenih Laređana:

- To će biti sasvim depresivno. Sad mi je žao što nisam još više kupovala kod njih.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
14:55 18.12.2009.

A sto ce nam knjizare.I onako podosta mladih ne zna citati ( ni pisati). Jedan od mojih zaposlenika,mladic od 25 godina,zavrsio je srednju skolu, nije sposoban procitati niti jednu stranicu knjige ali zato stalno visi na ipodu i kompjuteru

UK
Ugo Kajvez
10:25 19.12.2009.

c@n@jisraM . Takve trebaju .... . Cijelo američko društvo je preglupo za knjižare i kulturu uopće .....