Filharmonija

Maestro Kitajenko i fantastični Krilov napunili i oduševili Lisinski

Foto: TOMISLAV ČUVELJAK/ZGF
Maestro Kitajenko i fantastični Krilov napunili i oduševili Lisinski
28.04.2013.
u 14:06
Sergej Krilov je na ovacije publike nakon Prokofjeva odgovorio s još dva dodatka
Pogledaj originalni članak

U petak, 26.4.2013., maestro Dmitrij Kitajenko ponovno je napunio Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog publikom koja se već više puta uvjerila u dirigentsko umijeće ovog svjetski poznatog ruskog dirigenta.

Tomu je svakako pridonio i ruski violinist Sergej Krilov koji je imao virtuozni solistički nastup prilikom izvedbe 2. koncerta za violinu i orkestar ruskog skladatelja Sergeja Prokofjeva.

 

Prva skladba koju je Zagrebačka filharmonija pod ravnanjem maestra Kitajenka izvela, bila je Stvaranje svijeta (La création du monde) francuskog skladatelja Dariusa Milhauda. Djelo je inspirarano pričom/baletom o stvaranju svijeta prema afričkom mitu,a skladatelj je u njemu prepoznao potencijal da u njega utka sva saznanja i iskustva stečena na svojim mnogobrojnim putovanjima. S obzirom da se prilikom boravka u New Yorku oduševio jazzom, upravo spoj afričkih bubnjeva i američkog jazza pršti iz ovog zanimljivog dvadesetominutnog djela i sugestivno dočarava glavne trenutke nastanka prvih živih bića. Korištenjem saksofona, udaraljki i izborom solističkih instrumenata u svakom stavku, stvara se atmosfera urođeničke umjetnosti i posebnosti melodija i zvukova karakterističnih za različite kulture.

 

U nastavku je svojim majstorskim umijećem sviranja, sve u dvorani očarao jedan od najtalentiranijih violinista svoje generacije, Sergej Krilov, izvedbom 2. koncerta za violinu i orkestar u g-molu Sergeja Prokofjeva, kojeg je publika nagradila dugotrajnim pljeskom te ga dozvala na čak dva bisa.

O veličini Prokofjevog stvaralaštva već je puno rečeno, a Krilov se sa umijećem i posebnom rafiniranošću u sviranju nosio sa svim izazovima i glazbenim zahtjevima Prokofjevljevog djela.

 

Koncert su zaključile  Slike s izložbe Modesta Petroviča Musorgskog. Djelo je u originalu bilo skladano za klavir, no tek kada ga je francuski skladatelj Maurice Ravel orkestrirao postalo je poznato široj koncertnoj publici te je danas sastavni dio repertoara orkestara diljem svijeta. Postoji čak i zanimljiva pop-rock obrada američkog rock benda Emerson, Lake and Palmer .

Musorgski je djelo skladao potresen preranom smrću svog velikog prijatelja slikara Viktora Hartmanna – deset karakternih komada zapravo su odgovor na deset Hartmanovih slika postavljenih na izložbi u njegovu čast koji se glazbeno mjenjaju sukladno promatračevim reakcijama na pojedine slike.

 


Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.