Hoće li se novim Zakonom o kazalištu skratiti mandat ravnatelja na dva mandata po četiri godine? Pomoćnik ministrice kulture Vladimir Stojsavljević i na Eurokazovoj tribini o nedodirljivim ravnateljima, koji vode kazališta od 1982. tj. 1985. godine, izjavio je da hoće.
– Sve se troši pa i ravnatelj. Nije dobro dulje od dva mandata biti ravnatelj. I Vjeran Zuppa se odrekao mandata. Trebalo bi u kazališta uvesti i nadzorne odbore, jer su kazališna vijeća budalaština. Ne treba nam “bucka tucka zakon” – misli Stojsavljević.
Da mandat treba ograničiti i to na dva puta po tri, tj. na četiri godine misli i Vjeran Zuppa, nekad ravnatelj Teatra ITD.
– Dva puta po četiri godine više nje ego dovoljno. A o ravnatelju odlučuje politika, pa SDP ima Gavellu, a HDZ ZeKaeM. Sve smo ideale predali u ruke činovnika – misli Zuppa.
Voditelj čakovečkih Pinkleca Romano Bogdan apsolutno je za ograničenje.
– Svako drugo rješenje bilo bi suludo. Pa danas rijetki i sa ženom izdrže duže od tri, četiri godine. Treba razbucati žabokrečinu. Nemamo mlade ljude na položajima u kazalištu, a i glumci čuvaju sinekure i beskonačno traju u istim ansamblima. Država treba reći želi li na mjestu ravnatelja producente ili autorske osobnosti – oštar je Bogdan. Loše iskustvo s javljanjem na natječaje za ravnatelja ima i Željko Vukmirica.
– Dva puta nisam prošao na natječaju za ZeKaeM, a jednom u Varaždinu. Zuppa mi je hvalio program, ali mi je rekao da neću proći jer o tome odlučuje politika. Otada sam umjetnički umro i hodam Zagrebom kao mrtvac – veli Vukmirica.
Glumica Marica Vidušić misli da samo politika može davati mandat jer je riječ o javnom novcu.
– Problem je u zahtijevanju odgovornosti. Na natječaj za ravnateljicu ZeKaeMa javila se Gordana Vnuk, nije umrežena i glatko je "ispušila", nije poštovana procedura jer je natječaj unaprijed dogovoren – veli glumica.
Milan Živković misli da je nedopustivo da kazališni redatelji sjede u kazališnim vijećima te da bi o ravnateljima trebala odlučivati brojnija tijela. Branko Brezovec protiv je toga da redatelji budu ravnatelji kazališta jer su taštiji i od glumaca. A Tihomir Milovac, kustos Muzeja suvremene umjetnosti i kazališni scenograf, misli da bi mandate trebalo ograničiti i u muzejima i drugim institucijama.
– Ako čovjek ne valja, treba ga smijeniti i prije isteka mandata – misli Niko Pavlović koji Komediju vodi od 1989. godine. A Duško Ljuština poručuje da, ako se ograničavaju mandati u kazalištima, treba ih ograničiti i u centrima za kulturu, muzejima, Eurokazu...
Ne mogu zamisliti Kerempuh bez Ljuštine. Da, mandati ne smiju biti vječni. Cijelu kulturu treba prodrmati, modernizirati sustav upravljanja da dođe do bliže veze sa stvarnošću, a ne da kultura bude neka zasebna sfera postojanja u društvu u kojem se silom kriznih prilika sve promijenilo.