ROMAN

Metikoš, Diklić i Slabinac u “Satu pjevanja”

Foto: Patric Macek
Metikoš, Diklić i Slabinac u “Satu pjevanja”
12.11.2009.
u 14:12
"Sat pjevanja” je roman o dva ključna toponima mojeg odrastanja, o Osijeku i Đakovu u ranim osamdesetima - kaže Nenad Rizvanović o novom romanu.
Pogledaj originalni članak

– “Sat pjevanja” je roman o dva ključna toponima moga odrastanja, o Osijeku i Đakovu u ranim osamdesetima – kaže Nenad Rizvanović o novom romanu u kojem, pored privatne istrage glavnog junaka o obiteljskoj prošlosti, ponovno koristi priliku za prekapanje i po glazbenim temama.

 U kojoj je mjeri to autobiografski roman?

Sve ovisi kako definiramo autobiografski roman. Sat pjevanja vjerojatno nije klasični autobiografski roman jer umjesto da pišem o svojoj obitelji, ovoga puta sam radije izmišljao likove, premda sam tu i tamo nekom junaku posudio kakvu karakternu obiteljsku crtu..Emocije u romanu su ipak autobiografske i nadam se literarno autentične. Želio sam pričati o jednom vremenu i prostoru koje je već pometeno i nestalo, što je opet klasična literarna situacija. Perspektive i fabularne linije i u ovom romanu sam izmiješao,.Sat pjevanja se u jednoj fazi seli u Zagreb, Opatiju i na kraju bijeli svijet, u jednom momentu nahrupe pedesete i šezdesete da ne nabrajam dalje.

Kakva je uloga glazbe u "Satu pjevanja"?

- Kao i mnogim drugim romanima, glazba je ponajprije neka vrsta kulise, no u Satu pjevanja jedan od dva glavna romaneskna lika je Nino Kosta, zvijezda naše zabavne glazbe, ne baš posve izmišljena. Naime, tog sam Kostu nafilao elementima iz biografije Karla Metikoša, Drage Diklića, Kiče Slabinca i nekih drugih naših pjevača. Morao sam dobro proučiti našu zabavnu glazbu pedesetih i šezdesetih da bih uopće mogao napisati ovaj roman, a u tom su mi poslu nesebično pomagali Siniša Škarica i Dražen Vrdoljak.

No, osim zabavne glazbe i saga o elektropopu osamdesetih u "Satu pjevanja" je prisutna i tamburaška.

- Sat pjevanja se uvjetno može podijeliti na „šlagerski“ i „tamburaški“ dio. Tamburaši će vas zauvijek pratiti ako ste, poput mene, odrastali u Slavoniji, sviđalo vam se to ili ne. To je neka slatko-gorka situacija koja mi se čini više smiješnom nego tragičnom. Uostalom, naš tamburaški Frank Sinatra, Zvonko Bogdan, je živ i zdrav, a postoji i čudo odličnih tamburaških sastava koji s više ili manje uspjeha izbjegavaju crnu listu novokomponiranih tamburaških hitova.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.