noć knjige

Ministrica kulture: Umirovljene učiteljice čitat će djeci u vrtićima

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
zlatar, jovanović
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Noć knjige (1)
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Noć knjige (1)
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Noć knjige (1)
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Noć knjige (1)
23.04.2012.
u 21:59
Ako im je čitanje dosadno, dosadna im je i škola. To moramo promijeniti. Ako mladi više vole e-knjigu, u školu ćemo uvesti e-udžbenike - tvrdi Jovanović.
Pogledaj originalni članak

Od četiri pozvana ministra na otvorenje prve Noći knjige u Nacionalnu i sveučilišnu knjižinicu u Zagrebu odazvali su se ministrica kulture Andrea Zlatar Violić i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović. Nisu došli ministar gospodarstva Radimir Čačić (iako mu je poziv upućen još 19. ožujka) ni ministar poduzetništva Gordan Maras.

Ministrica kulture je rekla da će ubuduće umirovljene učiteljice čitati literaturu djeci u vrtićima, a studenti po bolnicama i staračkim domovima. Istaknula je da knjižare do sada nisu prolazile na natječaju za poduzetništvo u kultur jer nisu imale pozitivni saldo (lani je pozitivno poslovala samo jedna knjižara). A ministar Jovanović je elokventno izbacivao podatke iz istraživanja OECD-a prema kojima 27 posto naših učenika ne čita, 57 posto čita jer mora, a 25 posto misli da je čitanje dosadno.

- Ako im je čitanje dosadno, dosadna im je i škola. To moramo promijeniti. Ako mladi više vole e-knjigu, u školu ćemo uvesti e-udžbenike - tvrdi Jovanović. I premda je rekao da će povećati potporu znanstvenoj knjizi, demantirao ga je Hrvoje Meštrić iz istog Ministarstva rekavši da za tu namjenu ove godine ima tek 8 milijuna kuna, (prije se tu znalo okrenuti i tridesetak milijuna kuna).

Na upit Simone Goldstein nije li taj iznos 12 milijuna kuna, Meštrić se ispravio i rekao da je to točniji iznos?! Dubravka Đurić Nemec iz Ministarstva kulture rekla je da se povećava iznos potpora za knjige, da će se financirati i višegodišnji projekti, te da bi knjižare u manjim sredinama trebale imati povlaštene cijene najma. Na brojnim drugim mjestima u Zagrebu nije bilo ozbiljno kao u NSK.

U glazbenoj knjižari Rockmark pjevale su Zdenka Kovačiček i Lela Kaplowitz, u Bogdanu Ogrizoviću recitirali su Slavonci, u Hrvatskoj knjižnici za slijepe predstavljeno je zvučno izdanje knjige Vesne Parun "Ja koja imam nevinije ruke", a puno se ljudi natiskalo u knjižaru Tisak medije u Gajevoj gdje je među govornicima bio i Krunoslav Borovec iz MUP-a a govorilo se o otmicama.

Kraljevski popust davala je knjižara Vuković i Runjić u Teslinoj, čak 90 posto, Antibarbarus je otvorio prodajno mjestu uz Ribnjak, a Algoritam je ljubitelje vampirologije častio vampirskim vinom.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar Vrijeme
Vrijeme
15:42 24.04.2012.

Super inicijativa, podrzavam je 100%,...bravo.

K1
k1milica
22:54 23.04.2012.

ja citam i procitao sam tisuce knjiga , na raznim jezicima,, ali to nikome nebih savjetovao osim za one kojima je to strast,,,trenutno raidm kao stolar ako kuzimo sto hocu rec

VA
Valerija007
08:10 24.04.2012.

Opet ministarske prazne riječi. Dosadna knjiga je dosadna bila ona na papiru ili u e formatu. A školska je lektira dosadna današnjoj mobitel generaciji, a bogme i svakom roditelju koji je pokušao uz dijete pročitati neku lektiru. O nužnoj promjeni lektirnih naslova ni riječi. Ni riječi također o drastično srezanim sredstvima za kupnju knjiga za zagrebačke knjižnice, vrtiće i škole. Niti o planu za zatvaranje djela zagrebačkih knjižnica! Da li su se ministri informirali u koliko knjižnica se u Zagrebu može koristiti (ne posuditi) e-uređaj? Muka mi je od nesposobnjakovića na svim nivoima.