Tamburaški festival

Mladi američki Hrvati u Zagrebu u srpnju 2013.

Mladi američki Hrvati u Zagrebu u srpnju 2013.
21.06.2013.
u 16:08
Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske prigodom ulaska Lijepe Naše u Europsku uniju.
Pogledaj originalni članak

U organizaciji Hrvatske matice iseljenika gostovat će u Zagrebu s osam stotina izvođača Tamburaški festival Kulturne federacije mladih Hrvatske bratske zajednice Amerike / Annual CFU Junior Tamburitza Festival i to od 5. do 7. srpnja 2013. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske prigodom ulaska Lijepe Naše u Europsku uniju. U Zagrebu će nastupiti petnaest ansambala iz fraternalističkih središta SAD-a i Kanade i to iz Merrivillea, Pitsburgha, Cokeburga, Youngstownea, Puebla, McKeesporta, Rankina, Steeltona, Clevelanda, St. Loisa, Waukegana, Aliquippe, Milwaukeeja i Toronta. Izvođačima iz Amerike pridružit će se KUD Sveti Juraj iz Ogulina gdje djeluje odsjek Zajednice 2001 Frankopan.

Počasna dirigentica Festivala je Sisčanka s dugogodišnjom američkom adresom Katarina Lukačević, koju ćemo vidjeti i u ulozi umjetničke direktorice i koreografkinje zbora Cleveland Junior Tamburitzans. Riječ je o najljepšem festivalu mladih što se u Americi priređuje punih 47 godina s ciljem očuvanja hrvatske glazbene i plesne baštine, čiji je umjetnički sadržaj proteklih desetljeća obogaćivan i raznim interkulturalnim fenomenima koji simboliziraju današnje multikulturno američko društvo.

Virtuozi američke tamburaške glazbe poput primaša i suvremenog skladatelja Jerryja Grcevicha, upisani u Kuću slavnih tamburaša / Tamburitza Hall of Fame pretežito su izrasli u okviru tamburaškog pokreta Hrvatske bratske zajednice Amerike i Američko-hrvatskog pjevačkog saveza, utemeljenog 1949. godine u Clevelandu!

Mladi tamburaši iz brojnih metropola SAD-a i Kanade, u organizaciji HMI, uspješno su gostovali sa svojim atraktivnim festivalskim koncertima u Zagrebu 1976., 1981.,1986., 1997. kao i prigodom domovinske proslave 110. obljetnice HBZ-a godine 2004. Naposljetku stižu nam i ovoga ljeta za naš narod povijesne 2013. godine, kada će Republika Hrvatska stupiti 1. srpnja u punopravno članstvo Europske unije. Prva tri festivalska gostovanja hrvatskih tamburaša iz Amerike u Staru domovinu, uz rukovodstvo HBZ-a i HMI-ja iz Pittsburgha i Zagreba, uspješno je realizirao Matičin djelatnik profesor Ante Kličinović. Zadnja tri festivalska projekta u RH u poticajnom su aranžmanu voditeljice Odjela za kulturu Hrvatske matice iseljenika profesorice anglistike s dugogodišnjim etnološkim iskustvom Srebrenke Šeravić i mogu se smatrati, obostrano korisnim, prvoklasnim etnomuzikološkim i etnokoreološkim studijskim boravkom.

HMI sudionicima festivala u zagrebačkoj KD Vatroslava Lisinskoga priređuje koncert dobrodošlice. Nastupa Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda, Zagrebački folklorni ansambl, Klapa Hrvatske ratne mornarice Sveti Juraj, te solisti Renata Sabljak i Đani Stipaničev. Matica mladim Zajedničarima priređuje i dvotjedne turneje po Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini. Izvođači mogu sudjelovati u Matičinoj Školi hrvatskoga folklora i tradicijskih glazbala, radionici narodnih nošnji ili tečajevima hrvatskoga jezika i kulture. Takvim organizacijskim konceptom Šeravićeve i izdašnom Matičinom ljetnom programskom ponudom američka mladež naših korijena, lakše upoznaje kulturno-povijesne značajke Lijepe Naše. Turistička zajednica grada Zagreba i Turistička agencija Speranza pri tom su godinama pouzdani partneri HBZ-u i HMI-ju.

Hrvatska matica iseljenika 62 godine kreativno surađuje s Hrvatskom bratskom zajednicom Amerike. Ravnatelj HMI mr. sc. Marin Knezović i voditeljica Matičina Odjela za kulturu prof. Srebrenka Šeravić s ponosom ističu izvrsnu suradnju s čelništvom HBZ-a iz SAD-a te umjetničkim voditeljima gostujućih ansambala. Unatoč činjenici da su tijekom tih turneja Zajedničara i festivalskih gostovanja po Starom kraju najdirljiviji susreti mladih Amerikanaca s rođacima ili prezimenjacima netom otkrivenim na Facebooku, najsnažnija se energija pobudi u srcima američkih ljubitelja hrvatske tradicijske kulture kad se na grudi primi dangubica na autentičnim lokalitetima tamburaškog glazbovanja.

Osnovan prije 47 godina, ovaj festival tamburice i folklora, razvio se u najmasovniji amaterski kulturni fenomen mladih Amerikanaca naše korjenike i postao u SAD-u svojevrsni preteča planetarno modernog multikulturalizama naših dana, čija se paradigma izgrađuje na bogatstvu različitosti kultura, jezika i naroda. Ljubitelji hrvatske tradicijske kulture, rođeni i školovani u SAD-u i Kanadi, djeca su informacijsko-komunikacijskoga doba pa svoje slobodne aktivnosti logično usmjeravaju na njegovanje narodnoga stvaralaštva u novoj domovini, što izlazi izvan okvira one starinske prosvjetiteljske ideje njihovih predaka iz doba Prvog proljeća europskih naroda i Ilirskoga preporoda, opterećene rekonstrukcijom okoštalih zavičajnih formi i identitetskim getoiziranjem hrvatstva. No, činjenica je da se Festival u posljednjih skoro pet desetljeća razvijao u prilog integraciji mladih američkih Hrvata, suprotno od inzistiranja na asimilacijskoj paradigmi melting pota - postavši vidljivim kulturnim dionikom suvremenog američkog društva. Ta se činjenica očituje u praksi američke svakodnevice, vidljive i na globalnoj Mreži.

Danas su svi zborovi Kulturne federacije mladih HBZ-a povezani putem internetskih društvenih mreža poput Facebooka i Twitera. Zahvaljujući novim medijima međusobna je komunikacija zborova učestala i u virtualnom prostoru može se odvijati u svim smjerovima, uključujući i one prema hrvatskoj digitaliziranoj baštini s bogatim fonotekama izvorne etnomuzikološke građe i notnih zapisa antologijskih skladatelja tamburaške glazbe, ali i spotova amaterskih izvođača hrvatskih narodnih napjeva dostupnih preko You Tubea.

Bilo kako bilo, stvaralačka energija mladih američkih Hrvata četvrtog i petog naraštaja, okupljenih oko Festivala i Podmlatka HBZ-a, svake festivalske sezone u srpnju otkriva kulturnoj javnosti multietničkih metropola SAD-a i Kanade magično narodno blago svojih obitelji, koje liberalno američko društvo kao specifičnu kulturnu različitost prebacuje iz javnog u privatno područje - vrijedno osobitog poštovanja. Nije stoga slučajno da mladi američki Hrvati i njihovi roditelji, dirigenti i koreografi, časte svoju novu domovinu svakoga ljeta tamburaškim Festivalom baš prigodom Dana nezavisnosti u spomen na Četvrti srpanj 1776., kada je objavljena glasovita američka Deklaracija o neovisnosti.

Troškove festivala i njegovih gostovanja koji nisu mali, valja znati, uz Zajednicu, snose uglavnom roditelji naših mladih tamburaša. Odlično organizirani Festivali iz velikih središta fraternalizma SAD-a gostuju u hrvatskim centrima fraternalističkog pokreta Kanade, da bi se u zadnje vrijeme počela ostvarivati dugo žuđena festivalska gostovanja i po Hrvatskoj.

 

Nedvojbeno, ovaj je Festival jedinstveni otisak srca mladih američkih Hrvata, koji vole vlastiti Američki narod i cijene svoje hrvatsko kulturno nasljeđe!

Kulturna federacija mladih HBZ-a / CFU Junior Cutural Federation SAD-a i Kanade utemeljena je 1966. na poticaj predsjednika HBZ-a Bernarda M. Luketicha. Trenutačno Kultura federacija mladih HBZ okuplja 40 tamburaških sastava svirača, pjevača i plesača iz SAD-a i Kanade u kojima hrvatsku glazbenu baštinu i folklor njeguje i širi na tisuće ljubitelja magičnog hrvatskoga etnološkoga nasljeđa na sjeverno-američkom kontinentu. Članovi zborova i orkestara uključeni su istodobno i u Podmladak Zajednice pa svi zborovi stoga imaju zajednički prepoznatljivi naziv - Junior Tamburitzans. Kulturnu federaciju mladih trenutačno vodi glazbenik Donald Weakley, koji je tu dužnost preuzeo od dugogodišnje uspješne predsjednice Joan Kutz. U aktualnom Savjetu KF djeluju Joan Kutz, Virginia Michtich, Mary Ann Mikula i Carol Sees, dok su za članove Nadzornog odbora odabrani Don Bowman, Janet Craig, Mike Ricci, Christine Kejas, Emil Riccio i Bernard M. Luketich.

Pogledajte na vecernji.hr