Da je Ivan Generalić (1914.-1992.) autor niza antologijskih slika od “Smrti Viriusa”, “Zime u Hlebinama”, “Jelenskih svatova”, “Autoportreta” i ostalih koje danas u brojnim domaćim i inozemnim muzejima i galerijama svjedoče o samouku slikaru koji je planetarno proslavio hrvatsku naivnu umjetnost - zapisano je u enciklopedijama.
Mnogo važnih, neobrađenih detalja o njegovu životu i radu, zanimljivosti i podataka tek treba otkriti. Svjetlana Sumpor, kustosica Hrvatskoga muzeja naivne umjetnosti u Zagrebu koji čuva dio Generalićevih slika i crteža, obradila je rano razdoblje stvaralaštva ovoga genijalnog autora čiji je talent otkriven u dobi od 15 godina. Upravo je to mladenačko razdoblje posebno važno, kako za slikara tako i za povijest hrvatske naivne umjetnosti u cjelini.
U četvrtak u 19 sati bit će predstavljena studija “Ivan Generalić 1930.-1945.” u Hrvatskome muzeju naivne umjetnosti (Ćirilometodska 3) uz prigodnu izložbu. Prema riječima S. Sumpor, obrada obuhvaća njegovu “dječju”, zatim “zemljašku” te lirsku odnosno “belkantističku” fazu. Generalićev život i rad obrađeni su kronološki, a posebni analitički eseji posvećeni su najboljim i najkarakterističnijim djelima. Knjiga je tiskana na hrvatskom i engleskom jeziku.