Teatar &TD

Multimedijalni koncert LP dua posvećen Johnu Cageu

Foto: arhiva
Multimedijalni koncert LP dua posvećen Johnu Cageu
20.11.2012.
u 12:52
Začetnik nedeterminiranosti u glazbi, pionir elektroakustičke glazbe i nekonvencionalne upotrebe muzičkih instrumenata, Cage je zasigurno jedan od najutjecajnijih američkih skladatelja 20. stoljeća
Pogledaj originalni članak

Multimedijalni koncert LP Dua "Volite li Johna Cagea“, posvećen umjetniku čiju se stogodišnjica rođenja obilježava ove godine, održat će se u četvrtak 22. studenog u Teatru&TD s početkom u 21 sat. Na programu su Three Dances (1945.) za dva preparirana klavira i A Book of Music (1944.).

Jedan od najuspješnijih pijanističkih dueta u ovom dijelu Europe "LP Duo“ ovim će koncertom odati počast istinskom genijalcu i kralju poslijeratne avangarde. Začetnik nedeterminiranosti u glazbi, pionir elektroakustičke glazbe i nekonvencionalne upotrebe muzičkih instrumenata, Cage je zasigurno jedan od najutjecajnijih američkih skladatelja 20. stoljeća. Proučavajući indijsku filozofiju i zen budizam, počeo je koristiti slučaj kao kompozicijsku metodu i utemeljio američku aleatoriku. Osim što je uvelike promijenio poimanje glazbe, zvuka i tišine, Cage je uvelike utjecao i na percepciju odnosa skladatelj – izvođač – slušatelj. Cageov učitelj Arnold Schoeneberg rekao je da John Cage „nije skladatelj nego izumitelj genijalnosti“.

Cage je već je u dobi od 37 godina dobio priznanje američke Akademije umjetnosti i književnosti za zasluge u pomicanju granica u glazbi, a 1978. izabran je u američku Akademiju znanosti i umjetnosti. Usto je 1982. odlikovan visokim odličjem Viteza reda umjetnosti i književnosti za izniman doprinos na polju kulture. To odličje dodijelila mu je francuska vlada. John Cage bio je i zapažen pisac, a njegovu knjigu "Tišina“ John Rockwell predstavio je u New York Timesu kao ''najutjecajnije uvođenje orijentalne misli i religijskih ideja u umjetničku prethodnicu – ne samo u glazbu nego i u ples, umjetnost i poeziju". Cage je 1952. skladao dobro poznatu skladbu 4’ 33'' u tri stavka (bez ijedne odsvirane note) i po toj skladbi je postao vrlo poznat. Ta je skladba trebala omogućiti da slušatelji čuju zvukove svoga okruženja umjesto da čuju samo glazbu u 4 minute i 33 sekunde.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.