Nakon Mile Pavićević i Lade Žigo, i Luka Bekavac osvojio je nagradu Europske unije za književnost. Vijest o nagradi objavljena je u Londonu, prvog dana tamošnjeg sajma knjige na kojem je nešto kasnije nagradu za najboljeg nakladnika izborila i Fraktura, koja je u svoj izdavački program očito dalekovidno uvrstila i "Viljevo".
Bekavac koji na zagrebačkom Filozofskom fakultetu predaje teoriju književnosti rođen je 1976. godine u Osijeku. Studirao je i doktorirao u Zagrebu. Objavljivao je autorske tekstove i prijevode u časopisima Zarez, Quorum, Frakcija, Tvrđa, Književna revija, Gordogan, 15 dana te u emisijama Trećega programa Hrvatskog radija i Radija 101. Bio je član uredništva časopisa Quorum, a objavio je desetak knjiga prijevoda fikcije i publicistike (Martin Amis, Jonathan Franzen, Naomi Klein, Aleksandar Hemon..., ali i sedamdesetak tekstova o postžanrovskoj i eksperimentalnoj glazbi.
Kada je 2011. godine u Profilu objavio prvi roman "Drenje" dobio je iznimno pohvalne kritike, ali i nominacije za niz regionalnih književnih nagrada. I drugi roman, "Viljevo" koji se tematski naslanja na "Drenje" (oba romana uredio je Roman Simić Bodrožić), također je izazvao hvalospjeve, ali je izborio i nagradu. Bekavac je tako ušao u povijest kao prvi dobitnik nagrade koja nosi ime Janka Polića Kamova, a ustanovilo ju je Hrvatsko društvo pisaca. Treba reći da novčani dio nagrade Kamov iznosi 10.000 kuna.
A sada se na Kamova naslonila i međunarodna nagrada koja će, kao što je to i red za nagradu EU, biti dodijeljena u Bruxellesu te autoru podebljati račun za pet tisuća eura, ali mu omogućiti i prijevode na europske jezike. Pri tome valja reći da je "Drenje" već prevedeno na makedonski i objavljeno lani u Skopju.
Govoreći o svojim romanima, samozatajni autor kaže da je tu riječ o svojevrsnim ciklusima, ali i djelima koja su čak i nastajala simultano. Bekavac u razgovoru za Vijenac ističe da je roman "Drenje" popularnije pisan, dok je "Viljevo" eksperimentalnije. Ipak, autor ih je gledao kao literarni diptih, a nije isključeno da se diptih možda ne pretvori i u triptih.