Pavelićeva Nezavisna država Hrvatska više se brinula za Hrvatsko narodno kazalište od današnjih vlasti, jedan je od zaključaka s predstavljanja knjige Snježane Banović “Država i njezino kazalište” u Akademiji dramske umjetnosti. Kazališna redateljica svoju je doktorsku disertaciju pretvorila u čitljivu monografiju s obiljem podataka. Tako je HNK dobio još jedno u nizu svjedočanstava o četiri godine djelovanja iz Drugoga svjetskog rata. Tada nije bilo ugljena i svinjetine, ali se godišnje u “žutoj kući” izvodilo i sedamdesetak premijera!?
– Knjiga pokazuje da je NDH kazalište bilo važno. Danas nije tako – misli Ivo Banac, dok je urednik Velimir Visković rekao da je dolaskom ustaša na vlast broj zaposlenih u kazalištu povećan sa 400 na 560 ljudi. Boris Senker polemizirao je a tvrdnjom da u totalitarnim režimima kulturu vode neuspjeli književnici, jer je po njegovoj ocjeni Mile Budak, Pavelićev ministar nadležan i za HNK, u osvit rata bio cijenjeni književnik u istoj razini sa Krležom.
Autorica je s pravom knjigu posvetila đacima i volonterima Drame HNK ubijenim u ljeto 1941. godine, i to Veljku Iliću, Vojku Kaviću Kardošu, Radi Sladiću i Ivanu Štrku. Ulomke iz knjige koju je objavio Profil čitali su Branka Cvitković i Mislav Čavajda.
kome iza hrvatskog proljeća 73 god --ha ahaa e dečki moji dok su inteligenciju spremali po gradški i dalje o čemu vi --