Novi film Igora Bezinovića, dokumentarno-igrani film Fiume o morte!, nastao u produkciji Restarta, uvršten je u prestižni glavni natjecateljski program Međunarodnog filmskog festivala u Rotterdamu. Osim toga, u istom će programu svjetsku premijeru imati i Restartova koprodukcija, Vjetre, pričaj sa mnom Stefana Đorđevića (Srbija, Slovenija, Hrvatska), kao i manjinska koprodukcija Otapanje vladara Ivana Salatića (Dinaridi Film). Festival se u Rotterdamu odvija od 30. siječnja do 9. veljače 2025. godine.
Fiume o morte! tematizira povijesni događaj u kojem je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinjak godina zauzeo grad Rijeku. Film stiže u kina diljem Hrvatske sredinom veljače u distribuciji Restart Labela, a hrvatska premijera održat će se u Rijeci.
Nagrađivani autor Igor Bezinović, dobitnik Velike Zlatne arene za dugi igrani film Kratki izlet 2017. (koji je također prikazan na Filmskom festivalu u Rotterdamu u popratnom programu Bright Future), na kreativan način propituje posljedice okupacije grada na grad i njegove stanovnike. Kako bi pronašao odgovore, autor je angažirao niz građana Rijeke, kojeg Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji njihova grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D’Annunzija.
Bezinović, inače Riječanin, D’Annunzijevu okupaciju uzima kao polazište za film te na autentičan i originalan način realizira filmsko svjedočanstvo o povijesnoj epizodi koja je uvelike obilježila njegov grad. Naime, nakon Prvog svjetskog rata političari se nisu mogli dogovoriti kome bi grad trebao pripasti - Kraljevini Italiji ili Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca.
“Situaciju pregovora i političkih rasprava iskoristio je zanimljiv lik, Gabriele D'Annunzio, talijanski pjesnik, kicoš i slavna osoba svog vremena, te čovjek opsjednut ratom koji je uz talijanske vojne dezertere okupirao grad i u njemu ostao 16 mjeseci, dok ga službena talijanska vojska nije izbacila. Ta priča jako je poznata u Italiji, uči se u talijanskim školama, a ja sam je pokušao ispričati iz vlastite perspektive i perspektive građana koji danas žive u Rijeci", pojašnjava autor. Na poziv za sudjelovanje u filmu prijavilo se na stotine Riječana i Riječanki, te je Bezinović odlučio kroz filmske slike oživjeti vrlo bogatu arhivu okupacije koja se sastojala od mnoštva fotografija i filmova rekonstruiravši ih na istim mjestima na kojima su se ti događaji odigrali.
Film je nastao u produkciji kuće Restart, producenti su Vanja Jambrović i Tibor Keser, u koprodukciji s kućom Nosorogi iz Slovenije (koproducentica je Marina Gumzi) te Videomante iz Italije (koproducentica je Erica Barbiani).
Uz to, Restart ima još jedan naslov u natjecateljskom programu Tiger. Riječ je o manjinskoj koprodukciji Vjetre, pričaj sa mnom redatelja i scenarista Stefana Đorđevića. Hrvatska koproducentica je Vanja Jambrović.
Film prikazuje Stefana (34) koji autom udara psa i preplavljen osjećajem krivnje donosi odluku da ga povede sa sobom na jezero, gdje se uputio završiti film o svojoj majci koja je nedavno preminula. Film nastaje u produkciji Non-Alignes Filmska iz Srbije, Spok Filma iz Slovenije i Restarta iz Hrvatske. Projekt je prošle godine osvojio posebno priznanje na industrijskoj platformi Les Arcs Work in Progress.
U natjecateljskom programu Tiger prikazuje se još jedna hrvatska manjinska koprodukcija. Riječ je o filmu Otapanje vladara redatelja i scenarista Ivana Salatića. Smještena u 19. stoljeće, radnja filma prati pjesnika i gospodara Brda – Morlaka. Smrtno bolestan, on odlazi na put u potrazi za lijekom. Na tom putovanju k jugu Mediterana prati ga njegov vjerni sluga Đuko. Razapet između dužnosti i čežnje za domovinom, Đuko se suočava s gospodarevom sudbinom, boreći se s ljubomorom, nostalgijom i osjećajem neizbježne propasti.
Film je realiziran pod okriljem produkcijske kuće Meander Film iz Crne Gore, a koproducenti su kuće Nightswim iz Italije, Bocalupo Films iz Francuske, Dinaridi Film iz Hrvatske (koproducentica je Tena Gojić) te Non-Aligned Films iz Srbije.