Herta Müller, jedna od najboljih suvremenih njemačkih književnica, (rođena 1953. u selu Nitzkydorfu u rumunjskome Banatu, 1987. prebjegla u Berlin), ovogodišnja je dobitnica Nobelove nagrade za književnost. U prvom kratkom obrazloženju odaslanom jučer točno u 13 sati, Švedska je akademija navela razloge koji su prevagnuli u odluci o laureatkinji: "Herta Müller pjesničkom zgusnutošću i proznom iskrenošću opisuje krajolik uskraćenih".
I, doista, cijeli pozamašan pjesnički, prozni i esejistički opus nove nobelovke usredotočen je na književno problematiziranje sudbine pojedinca nemoćna pred terorom političke diktature, prisiljenoga da napusti vlastiti, poznati, domaći prostor i pokuša se ukorijeniti u nepoznatom, tuđem... Većina njezinih djela autobiografski je duboko utemeljena. Herta Müller bila je žrtva Ceausescuova režima.
Još kao studentica njemačkog i rumunjskog u Temišvaru postala je članicom Aktionsgruppe Banat, skupine pisaca njemačkoga materinskog jezika (kojoj je pripadao i njezin suprug Richard Wagner, s kojim se kasnije i iselila u Njemačku) što se zauzimala za književne i političke slobode.
U uvjetima propisane i terorom održavane ideologije, dakako, da je bila proglašena neprijateljicom režima. Odbivši surađivati s rumunjskom tajnom službom dobiva optkaz s prvoga posla prevoditeljice u tvornici.
Tada piše prvi kratki roman "Nizine" o licemjerju male sredine prema nekonvencionalnim pojedincima, ali ga ne uspijeva objaviti sve do 1982. kad izlazi drastično cenzuriran. Originalni rukopis prokrijumčarila je u Njemačku gdje je u cijelosti objavljen, autorica dobiva poziv na Frankfurtski sajam knjiga, tamo oštro govori protiv diktature u Rumunjskoj. Povratak u domovinu donosi nove pritiske, iseljavanje ostaje jedini izlaz, nova je adresa Berlin, a s nje kreću i djela koja osvajaju europsku i svjetsku kritiku i nagrade, sve do Nobela...
Rukopis Herte Müller primjer je angažirane književnosti koja nije podlegla veličini i plemenitosti ideje za koju se zauzima i koja se stoga ne pretvara u plakatski pamflet. Njezina proza o tjeskobnu vremenu i strašnim životnim prilikama u isto je vrijeme tužna i potresna, sarkastična i nemilosrdna. Autorica je u Zagrebu gostovala 2004. g. Na hrvatskom joj je Naklada OceanMore objavila dva romana: "Remen, prozor, orah i uže" i "Da mi je danas bilo ne susresti sebe".
Nobelova nagrada za književnost Herti Müller
Izdvajamo 15 najboljih cjenovno pristupačnih hidratantnih krema koje stručnjaci obožavaju
FOTO Snijeg paralizirao promet prema Jadranu, autocesta zatrpana, pogledajte kako izgleda
Većina državnih cesta kroz Liku zatvorena je za sve skupine vozila zbog nanosa snijega i olujnog vjetra uključujući i državnu cestu DC1 na dionici Korenica-Ondić-Gračac
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'