U Zagrebu održavaju se četiri velika međunarodna glazbena natjecanja s već respektabilnom tradicijom i solidnim ugledom i odzivom iz svijeta. Ali, sva četiri su već dugo i uzrok frustracija mladih glazbenika i njihovih pedagoga.
Pristojan nagradni fond
Naime, ni na jednom od četiri natjecanja – violinističkom Humlu, violončelističkom Janigru, pijanističkom Stančiću te dirigentskom Matačiću – ne da nijednom nije pobijedio netko iz Hrvatske, nego je jedini spomena vrijedan uspjeh sada već daleke 1996. zabilježila tada 15-godišnja Monika Leskovar osvojivši drugu nagradu na Janigru, a otprilike svakih deset godina jednom se dogodi čudo da netko naš uopće uđe u finale.
U Institutu hrvatske glazbe s Goranom Končarom na čelu odlučili su pomoći u rješavanju problema osnivanjem velikog nacionalnog natjecanja na koje se, za razliku od već postojeće mreže regionalnih i državnih natjecanja za učenike i studente, mogu javiti i diplomirani, pa i već renomirani glazbenici do 35 godina.
Zamišljeno, učinjeno. Danas u podne na konferenciji za medije u Blitz Cinestaru u Avenue Mallu predstavljeno je Prvo hrvatsko natjecanje mladih glazbenih umjetnika Papandopulo, koje će se održati u studiju Bajsić HRT-a na Prisavlju od 1. do 7. listopada. Osim Gorana Končara, koji je i član žirija za violinu, na konferenciji su trbali govoriti i predstavnici glavnih partnera i pokrovitelja: HRT-a, predsjednika RH, Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba, a redoslijed nastupa izvlačili su poznati i uspješni mladi ljudi s drugih područja, uključujući i sport.
Osiguran je i nagradni fond od ukupno 175.000 kuna za pet kategorija: violinu, flautu, klarinet, saksofon i violu. Ostali instrumenti doći će na red sljedećih godina. Najveći je odziv flautista kojih se prijavilo 16, kao naročito jako najavljuje se natjecanje 13 violinista, a uz 12 klarinetista i šest saksofonista najmanji su interes pokazali violisti sa samo tri prijave.
Nagrade nisu zajamčene
U IHG-u to tumače i strogim propozicijama i zahtjevnim zadanim programom. Naravno, peteročlani žiri u svakoj od kategorija može i ne dodijeliti neku od nagrada. Prema riječima Gorana Končara, to bi natjecanje mladim glazbenicima trebalo poslužiti kao nova mogućnost usavršavanja i stjecanja iskustva pred izlazak na međunarodnu scenu.
Međutim, kako se može pročitati i u samim propozicijama, ni ovo natjecanje nije isključivo državno, jer osim glazbenika koji su hrvatski državljani na njega su se mogli prijaviti i svi oni koji su studirali, diplomirali ili još uvijek studiraju u Hrvatskoj. Studenata iz inozemstva na zagrebačkom Muzičkoj akademiji, i ostalim hrvatskim visokim učilištima, nema mnogo, ali ipak dovoljno da konkurencija na ovom natjecanju, pomalo u suprotnosti s proklamiranim namjerama organizatora i svrhom, ipak bude međunarodna.