ministarstvo kulture i medija

Objavljen program za obnovu kulturne baštine Siska na čiji je nacrt Grad imao niz primjedbi

Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Arheološki park Siscia in situ s ostacima bedema iz rimske Siscije samo je jedan od niza vidljivih arheoloških lokaliteta, a mnogi su i dalje pod zemljom
Foto: Nikola Ćutuk/ PIXSELL
Popravak oštećene zgrade Malog kaptola, u suradnji s Ministarstvom kulture i medija i Hrvatskim restauratorskim zavodom, koštao je 200.000 kuna, a crkvene građevine rekorderi su po milijunskim cijenama obnove
23.02.2022.
u 10:47
Obnova Siska ne smije ugroziti arheološke slojeve ističe se u programu Ministarstva.
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo kulture i medija objavilo je program cjelovite obnove kulturno-povijesne cjeline grada Siska. U opsežnom dokumentu piše da je cilj programa u što kraćem roku početi obnovu najužeg centra grada i najvrednijih povijesnih građevina, što konkretno znači 22 pojedinačno zaštićena nepokretna kulturna dobra u gradu Sisku te visoko vrednovane zgrade unutar povijesne urbane cjeline Siska koje čine identitetsku vrijednost grada. Urbana cjelina grada Siska zaštićena je kao spomenik kulture još 1969. godine, a 2007. upisana je i u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

”Specifičnost Siska je njegova slojevitost, kontinuitet života od prapovijesti, antičkog razdoblja pa sve do danas. Arheološki sloj dodatna je vrijednost kulturno-povijesne cjeline koja se u većoj mjeri preklapa s arheološkom zonom Segestica – Siscia koja je upisana u Registar kulturnih dobara RH pod brojem Z-2767. U kontekstu obnove nakon potresa sagledavanje te slojevitosti iznimno je važno”, piše u dokumentu Ministarstva u kojem se ističe i važnost istražnih radova stanja tla, i to zbog spoznaja o slojevima i strukturama antičkoga grada koje se nalaze ispod današnjeg grada.

Nakon razornog potresa koji je krajem prosinca 2020. zadesio i grad Sisak, u kratkom roku popisana je šteta, a muzejska i vrijedna građa je evakuirana. Za središnju čuvaonicu određen je Gradski muzej Sisak. Još 5. siječnja Ministarstvo kulture i medija donijelo je odluku o provođenju hitnih mjera zaštite zbog progresivne štete na pojedinačno zaštićenim nepokretnim kulturnim dobrima oštećenim u potresu 22. ožujka 2020. i 28. i 29. prosinca 2020. godine.

Na području grada Siska Ministarstvo kulture i medija i Hrvatski restauratorski zavod proveli su mjere zaštite na cijelom nizu oštećenih zgrada. Tako je 47.000 kuna utrošeno na zgradu Gradskog muzeja, 219.000 na zgradu Holandske kuće, 258.000 kuna za peterokutnu kulu sisačkoga Staroga grada, 117.000 za kaštel sisačkog Starog grada, 200.000 za zgradu Malog kaptola, 165.000 za zgradu u Rimskoj 1, 180.000 za zgradu u Rimskoj 7, 150.000 za zgradu u Rimskoj 15, 818.000 za zgradu Müller-Wiess u Rimskoj 11, 302.000 za zgradu Svećeničkog doma, 318.000 za zgradu župnog doma, 550.000 za crkvu sv. Blažene Djevice Marije na Viktorovcu, 900.000 za Glazbenu školu Frana Lhotke, 627.000 za zgradu u Lađarskoj 30, 5,277.562 kune za katedralu Uznesenja Svetoga Križa, te 4,8 milijuna kuna za kompleks crkve i župnog dvora u Selima.

Ministarstvo je utvrdilo i sustavan konzervatorski pristup u cilju očuvanja i rehabilitacije povijesnih graditeljskih struktura, tj. povijesnih urbanih i ruralnih cjelina. Od pojedinačno zaštićenih i visoko valoriziranih zgrada do sada su na četiri povijesne zgrade u gradu Sisku utvrđena teška oštećenja i potreba djelomičnog uklanjanja pri čemu je propisana nužnost provedbe mjere stabilizacije i zaštite dijelova izvorne građevine. Nažalost, u dokumentu Ministarstva kulture i medija nije specificirano o kojim se zgradama radi. Isto tako, u programu obnove urbane cjeline grada Siska ne spominje se na koji će se način obnavljati konkretne zgrade koje su zaštićene, a nalaze se u urbanoj cjelini grada Siska.

Kako je Grad Sisak na javni poziv Ministarstva kulture i medija o provedbi mjera zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa pripremio i prijavio devet projekata, a gradske ustanove još tri, s ukupnim prijavljenim iznosom od 104 milijuna kuna, zapitali smo predstavnike Grada jesu li zadovoljni programom obnove koji je objavilo Ministarstvo.

- Grad Sisak dao je 25. siječnja 2022. niz primjedbi na nacrt programa obnove urbane cjeline grada Siska. Zasad nemamo povratnu informaciju jesu li naše primjedbe usvojene. Zamolio sam kolegice i kolege da pogledaju program, a tek nakon toga moći ćemo konkretnije odgovoriti na pitanje - odgovorio je pomoćnik pročelnika za odnose s javnošću Grada Siska Andrija Rudić.

Grad Sisak za obnovu kazališta prema projektu obnove potražuje 1,8 milijuna kuna, na 24 milijuna kuna procijenjena je obnova Gradske vijećnice u Rimskoj ulici, a za jačanje konstrukcije objekta bivše Sisačke banke na Trgu Ljudevita Posavskog gdje će biti smještena nova Gradska knjižnica, Grad je prijavio radove u vrijednosti od 9,5 milijuna kuna. Kako bi se u Kristalnu kocku vedrine vratili bogati kulturni sadržaji, potrebno je uložiti 9,3 milijuna kuna. Potrebno je i dodatno ojačati tzv. Holandsku kuću, a troškovi toga su procijenjeni na sedam milijuna kuna. Obnova zgrade u Ulici kralja Tomislava 40 iz koje je izišlo Općinsko državno odvjetništvo procijenjena je na 7,7 milijuna kuna. Tu je zgradu Grad Sisak namijenio za novi poduzetnički projekt. Nakon potresa, vlasnik bivše gradske Munjare, tvrtka Tisak odrekla se objekta u korist Grada Siska za simobličnu cijenu od jedne kune zbog strogih zahtjeva konzervatora pri obnovi tog projekta, a Grad je tu zgradu prijavio za obnovu vrijednu 9,5 milijuna kuna. U njoj je predvidio uređenje zvjezdarnice i opservatorija. Gradski muzej Sisak prijavio je za obnovu upravne zgrade i depo vrijedne 4,3 milijuna kuna, dok je sanacija i obnova Staroga grada procijenjena na više od 24 milijuna kuna. Prijavljena je i obnova kuće Striegl vrijedna 2,6 milijuna kuna.

Foto: Nikola Ćutuk/ PIXSELL

Grad Sisak je već započeo obnovu na zgradi u Gajevoj 2a. Nakon njezine obnove u zgradu bi trebale ući gradske službe kako bi mogla otpočeti obnova Gradske vijećnice. U tijeku je i obnova zgrade područne osnovne škole u Topolovcu koja se dijelom obnavlja iz donacije Mađarske humanitarne službe malteškog reda, a dijelom iz gradskih sredstava. U pripremi je i rušenje i ponovna gradnja Osnovne škole Galdovo koja će se provesti sredstvima Fonda solidarnosti kojima raspolaže Ministarstvo znanosti i obrazovanja, baš kao i u slučaju obnove Osnovne škole Ivana Kukuljevića. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.