sjećanje - Slavko Domitrović

Odlazak čovjeka koji je komadu drveta znao udahnuti dušu violine

Foto: Nikola Ćutuk/PIXSELL
Odlazak čovjeka koji je komadu drveta znao udahnuti dušu violine
13.02.2015.
u 15:20
Slovio je za najboljeg majstora u regiji. Iza njega je ostalo 250 instrumenata koji se nalaze u Austriji, SAD-u, Njemačkoj, Španjolskoj...
Pogledaj originalni članak

Dobrom je graditelju potrebno dobro uho i osjećaj, a ja već po komadu drveta prepoznajem kvalitetu budućeg instrumenta. Sve radim ručno jer stroj nema dušu, a dušu treba podariti i instrumentu – govorio je tako Slavko Domitrović, najpoznatiji i najbolji graditelj violina i gudačkih instrumenata u Hrvatskoj i široj regiji, a koji je preminuo u Sisku u noći sa srijede na četvrtak, u 78. godini. Slavko Domitrović rodio se 1937. godine u Petrovcu, nedaleko od Siska.

Violinu je studirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i tijekom studiranja je posjećivao stare zagrebačke majstore graditelje: Ivana Husa, Franju Šnajdera i Rudolfa Slokovića. Splet sretnih životnih okolnosti Domitrovića je odveo u majstorsku školu u Freiburgu, gdje se u radionici majstora Hansa Schickera bavio restauracijom i popravkom instrumenata starih majstora poput Amatija, Stradivarija, Guarnerija i Steinera. Stekavši neprocjenjivo iskustvo, Domitrović se vratio u Zagreb i 1983. otvorio Radionicu za gradnju i restauraciju glazbala.

Njegove violine i drugi gudački instrumenti ubrzo su izazvali zanimanje glazbenika. Posljednjih desetak godina majstor Domitrović stvarao je nove instrumente u rodnom gradu, u kući na obali rijeke Kupe, a za gradnju jedne violine potrošio bi oko 150 sati rada. Razvio je i posebnu tehniku izrade koja je pokazivala izvrsne rezultate na akustici instrumenta, kojoj je posvećivao mnogo pozornosti. Njegova djela hvalili su mnogi glazbenici, posebno gudači Zagrebačkog kvarteta, a instrumente je 1997. izlagao i u muzeju za umjetnost i obrt.

Nedostajat će i njegovo neprocjenjivo iskustvo u restauraciji glazbala. Iza majstora Domitrovića ostalo je oko 250 violina i ostalih gudačkih instrumenata koji su našli dom širom svijeta: u Beču, Njemačkoj, Španjolskoj, SAD-u itd. Na njima danas sviraju i studenti i virtuozi, a za koje stoljeće možda Domitrovića budu zvali Stradivarijem 20. i 21. stoljeća.

>> Majstorske violine stižu sa sisačkog Pogorelca

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BE
BerislavAntonBosnjak
04:44 20.02.2015.

Vrlo lijepi članak koji sam s uživanjem pročitao. Posebno me veseli da članovi Zagrebačkog kvarteta sviraju na instrumentima koje je g. Domitrović kreirao.

BO
boreabo
00:44 14.02.2015.

Gradnja instrumenata je u RH postao raritet ...tu i tamo se još štogod nađe među gitarama ...šteta , kraj toliko kvalitetnog drva i povijesnog iskustva ...