Novo u kinima

Odmetnuti Jason Bourne malo nam je toga ostavio u nasljeđe

Foto: arhiva
Odmetnuti Jason Bourne malo nam je toga ostavio u nasljeđe
30.08.2012.
u 18:31
Novog genetski “poboljšanog” špijuna u bijegu tumači Jeremy Renner iz “Narednika Jamesa”
Pogledaj originalni članak

U kina je došlo “Bourneovo nasljeđe”, (uvjetno rečeno) nastavak sage o odmetnutom špijunu Jasonu Bourneu, ali s potpuno drugim junacima, pa čak i drugim redateljem.

Utrka s vremenom

Novi glavni lik genetski je poboljšani agent Aaron Cross, a glumi ga vrlo dobri Jeremy Renner, glumac koji je najveću popularnost stekao ulogom beskompromisnog pirotehničara u “Naredniku Jamesu”.

Upoznajemo ga dok roni ledenim jezerom u nekoj Aljaškoj zabiti, tražeći kartu koja će ga odvesti do željenog odredišta – kolibe u kojoj bi mogao dobiti novu dozu lijekova koji njegov um čine superoštrim, a pokrete nadljudski brzima.

Cross, naime, ne zna da su zbog potencijalnog curenja informacija (pokrenutog u ranijim filmovima iz serijala) njegovi nadređeni odlučili privremeno ukinuti program produkcije superšpijuna, što uključuje i likvidaciju svih koji su u njemu na bilo koji način sudjelovali.

Suočen s projektilom koji ga umalo izbriše s lica zemlje, Cross shvaća da je progonjen. U panici zbog novonastale situacije, a najviše zabrinut topljenjem svoje zalihe lijekova, on kreće oteti mladu znanstvenicu Ditu, baš u trenutku kad se i sama nađe na meti dojučerašnjih kolega. Ispostavlja se da Dita nema pristup kemikalijama koje su Crossu potrebne, ali da zna gdje se one nalaze, što ih vodi u jurnjavu preko pola planeta, u kojoj se istovremeno natječu sa slabljenjem Crossova organizma, kao i s agentima koji jure za njima da dovrše započeto.

U filmu kojeg je režirao scenarist prijašnjih nastavaka Tony Gilroy akcija zamjenjuje bilo kakav pokušaj dubljeg poniranja u psihologiju likova, s kojima se gledatelju teško poistovjetiti jer u većini slučajeva djeluju poput savršeno koreografiranih strojeva za ubijanje. Zbog toga (pretjerano duga) scena jurnjave na motorima u kojoj Crossa i Ditu juri još napredniji “model” tajnog agenta neodoljivo podsjeća na sraz novog i starog terminatora u drugom dijelu te SF-sage.

Damon na zaslonu

Ipak, “Bourneovo naslijeđe” nije sasvim loš film – on djeluje pomalo lošije zbog visokog standarda koji su postavili prethodni nastavci. A od njih je u naslijeđe ostalo tek povremeno pojavljivanje fotografije Matta Damona na zaslonima CIA-inih agenata te atmosfera općeg nepovjerenja u obavještajnim krugovima kojima je zaštita nacionalne sigurnosti SAD-a često samo paravan za mnogo prljavije djelovanje.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.