Kustosi diljem svijeta oduševljeni su otkrićem dosad nepoznatog djela Leonarda da Vincija, procijenjenog na 100 milijuna funti.
Zapanjuje što je ta vrijedna slika u posljednjih desetak godina dva puta mijenjala vlasnika, i to za skromnih 11.000 funti, koliko je na dražbi 1998. godine platila newyorška trgovkinja umjetninama Kate Ganz.
Po neznatno većoj cijeni prodala ju je 2007. godine kolekcionaru Peteru Silvermanu.
Slika veličine 33x23 centimetra tada je bila katalogizirana kao rad “nepoznatog predstavnika njemačke škole iz ranog 19. stoljeća”.
Sama Kate Ganz sugerirala je Silvermanu da bi se moglo raditi o “njemačkom slikaru koji je učio u Italiji, pod snažnim utjecajem Leonarda da Vincija”.
Iskusni Silverman odmah je prepoznao pravu vrijednost umjetnine.
- Portret je ležao u ladici kad sam ga ugledao. Srce mi je počelo udarati milijun puta u minuti. Odmah sam znao da je riječ o umjetniku iz Firence. Ideja o Leonardu pogodila me poput munje - ispričao je.
Uspio je ostati pribran i kupiti vrijedno djelo za sitan novac, nakon čega je pohrlio u rodnu Kanadu na daljnju analizu. Stručnjak za forenziku umjetnina Peter Paul Biro u Montrealu sliku je podvrgnuo revolucionarnoj tehnici multispektralne analize. Ispod prvih slojeva boje pojavio se senzacionalan trag - netaknut otisak prsta velikog Leonarda da Vincija!
Infracrveno skeniranje i analiza izotopima ugljika potvrdili su da vrijeme nastanka slike, ali i tehnika nanošenja boje, odgovaraju do sada poznatim Da Vincijevim djelima.
Profesor Martin Kemp s Oxforda, također siguran da je riječ o Leonardu, sugerira da bi djevojka na slici mogla biti Bianca Sforza, kći milanskog vojvode Ludovica Sforze.
Otisci prstiju otkrili Leonarda, nova cijena slike je 100 milijuna £
Dar veleposlanicima u NATO-u: Mađari u Bruxellesu dijelili atlas, evo na što je sveo Hrvatsku
Nisu teritorijalne provokacije strane ni mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, no hrvatski dužnosnici na njih odmahuju rukom, držeći to dijelom političkog folklora
Putin je odlučio u kojoj zemlji želi održati mirovne pregovore? Rijetko tko bi pogodio o kojoj europskoj državi je riječ
Ukrajinske vlasti još nisu komentirale prijedlog Slovačke, čiji je čelnik, premijer Robert Fico, bio kritičan prema EU podršci Ukrajini
FOTO 'Kafanska večer' napunila zagrebačku Arenu ljubiteljima folka, pogledajte atmosferu na koncertu
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
nema boljeg primjera da umjetnost kao umjetnost u stvari ne postoji. Kako drugacije protumaciti da, inace meni osobno vrlo lijepa, slika odjednom vrijedi 1000 puta vise? Pa je li vrijednost nekog djela u djelu samom ili ovisi samo (ili barem pretezno) o tome tko ju je naslikao? Po ovomo primjeru, na zalost, ne vrijedi umjetnost tolike novce nego spoznaja da ju je naslikao Leonardo. A gdje je tu umjetnost? To doslovno znaci da (obicna) umjetnost nije umjenost, odnosno da vrijednost umjetnosti nije u njoj samoj nego ovisi samo (ili bar vecim dijelom) o umjetniku koji ju stvara.