5. STARIGRAD PAKLENICA FILM FESTIVAL

Pioniri u promociji glazbenih dokumentaraca

Foto: Davor Puklavec/Pixell
Pioniri u promociji glazbenih dokumentaraca
08.07.2014.
u 12:30
U kionkurenciji bih istaknuo filmove “When Bjork Met Attenborough” Louise Hooper, "Mama Afrika" Mikea Kaurismakija, "A Punk Prayer" Maxima Pozodorvkina i Mike Lernera, “Unplugged” Mladena Kovačevića, film o Nenadu Bachu “Everything is Forever”, film o Tončiju Huljiću Marija Grabovca “Tonetov život ili Bog, lavur, iće i piće” i sa zadovoljstvom ističem film “Sudar u dvorcu” redatelja Arsena Oremovića - kaže direktor Admir Ćulumarević
Pogledaj originalni članak

Peti je Starigrad Paklenica Film Festival pred nama, veći po svemu nego ijedan do sada – govori Admir Ćulumarević, direktor festivala glazbenih dokumentaraca koji je za samo četiri godine uspio prerasti u jednu od najzanimljivijih i medijski najeksponiranijih ljetnih kulturnih manifestacija. Iako se možda tako ne bi pomislilo na prvu, festivali glazbenih dokumentaraca velika su rijetkost.

Rekordan broj prijava

– Nakon što smo si u glavama posložili da idemo u ovu avanturu, otkrili smo da, osim nas, postoji još InEdit festival u Barceloni te DORF u Vinkovcima, više orijentiran na rock film. Nekako se osjećamo pionirima u promociji i popularizaciji ovog žanra. Sve je više autora, iz godine u godinu, koji nas pronalaze i koji prijavljuju svoje filmove sa svih strana svijeta. Ovo je rekordna godina po broju prijava, gotovo 250 naslova, od kojih smo u službenu konkurenciju uvrstili njih 20. A da postoji i interes iz inozemstva potvrđuje poziv za aktivno sudjelovanje u realizaciji 1. MUVI-ja, Music & Video festivala u Lisabonu koji će svoje premijerno izdanje imati u rujnu – kaže Ćulumarević kojem je teško isticati naslove iz ovogodišnjeg programa, ali spominje nekoliko tzv. nositelja programa.

– Mislim na film “When Bjork Met Attenborough”, britanske redateljice Louise Hooper, sjajni uradak Mikea Kaurismakija “Mama Afrika”, o legendarnoj Miriam Makebi, te film Maxima Pozodorvkina i Mike Lernera o Pussy Riots, “A Punk Prayer”. Publiku će do suza nasmijati “Unplugged” beogradskog redatelja Mladena Kovačevića, a tu su po jedna europska i svjetska premijera, film o Nenadu Bachu “Everything is Forever” američkog redatelja Victora Zimeta te svjetska premijera filma o Tončiju Huljiću Marija Grabovca “Tonetov život ili Bog, lavur, iće i piće”. Važno je istaknuti sve veći broj hrvatskih autora. Sa zadovoljstvom ističem film “Sudar u dvorcu” redatelja Arsena Oremovića. Off program je također jak, a u programu Macedonian Week prijatelji iz Makedonije predstavit će 13 recentnih glazbenih dokumentaraca – kaže Ćulumarević i ističe članove međunarodnog žirija: Rogera Rossa Williamsona, dobitnika Oscara za “Music by Prudence” 2010. godine, Vlatka Stefanovskog i Roberta Pešuta Magnifica.

Tuga za Bendjelloulom

– Nažalost, u žiriju neće biti našeg prijatelja, tragično preminulog oskarovca Malika Bendjelloula. Malikova velika želja da bude ove godine s nama nažalost ostat će zauvijek samo slovo na papiru, ali i podsjetnik na snažno prijateljstvo i podršku ovome što radimo. Njegov prerani odlazak ostavio nas je sve u nevjerici, ponajprije zbog odlaska mladog čovjeka koji je uz to bio i, po mom sudu, čovjek koji je napravio možda i ponajbolji dokumentarac ovog stoljeća – kaže Ćulumarević.

Osim po glazbenim dokumentarcima, SPFF sve je poznatiji i kao meka velikih gurmana.– Gastro dio u to doba godine nezaobilazna je točka oko koje se svi s veseljem okupljaju. To je svojevrsni hommage hrani na filmu pa smo ga zato i nazvali Film & Food. U raznim delicijama, uglavnom pučke, domaće kuhinje uživaju zaista svi gosti SPFF-a, a izvedbu potpisuju i filmaši i glazbenici. Ove će nam godine kuhati i Đelo Hadžiselimović, Nikša Bratoš i svi oni koji misle da mogu spremiti pošten obrok bez posljedica – zaključuje Ćulumarević.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.