USPJEH

Pisac hrvatske muke i europskog duha

04.05.2002.
u 00:00
Osim Fabrija, Herderovu su nagradu primili i umjetnici i znanstvenici iz Grčke, Bugarske, Mađarske, Rumunjske, Poljske i Letonije
Pogledaj originalni članak

Hrvatskom književniku Nedjeljku Fabriju jučer je u Velikoj svečanoj dvorani Bečkoga sveučilišta uručena Herderova nagrada za 2002, koju dodjeljuje njemačka Zaklada "Alfred-Töpfer" iz Hamburga.

Na prigodnoj svečanosti, uz zvuke fanfara, priznanje i medalju predao je Fabriju rektor Bečkog sveučilišta prof. dr. Georg Winckler, u nazočnosti brojnih austrijskih uzvanika i Hrvata u Beču. Dodjeli nagrade prisustvovao je i hrvatski veleposlanik u Austriji Dražen Vukov-Colić.

O značenju nagrade i razlozima njezine dodjele Nedjeljku Fabriju i ostalim dobitnicima - iz Grčke, Bugarske, Mađarske, Rumunjske, Poljske i Letonije - govorio je prof. dr. Reinhard Lauer, njemački slavista iz Göttingena.

Herderova nagrada koja se od 1963. godine dodjeljuje osobama koje služe kao primjer očuvanja i širenja eurospke kulturne baštine u znaku humanosti i miroljubiva razumijevanja među ljudima i narodima, Fabriju je dodijeljena za njegov bogat stvaralački opus tematski vezan uz šire, europske prostore.

Osvrnuvši se na Fabrijevu "jadransku duologiju", koju čine romani "Vježbanje života" i "Berenikina kosa", dr. Lauer je kazao kako su usponi i padovi jednog vremena i sudbine malih, običnih ljudi, zatvorenih u krug povijesti koji turbulencijama ostaju vječni gubitnici, očito nagnali pisca Fabrija da u nastavku "jadranske duologije" napiše novi roman, "Triemeron", s podnaslovom "Roman hrvatske muke".

Muzički okvir svečanosti dao je Sorin Petrescu izvevši klavirsku sonatu Aurela Stroe, rumunjskog dobitnika Herderove nagrade.

BEČ Snježana Herek

Pogledajte na vecernji.hr