Festival u Austriji

Plesom baklji i Hrvati prvi put na otvaranju Salzburških ljetnih igara

Foto: arhiva VL
Plesom baklji i Hrvati prvi put na otvaranju Salzburških ljetnih igara
08.07.2010.
u 15:53
Salzburške svečane igre osnovane su 1920. godine na inicijativu redatelja Maxa Reinhardta i pisca Huga von Hoffmanstahla, u slabo razvijenom austrijskom gradiću u kojem je, između ostalih, rođen Wolfgang A. Mozart.
Pogledaj originalni članak

Prvi put u povijesti Salzburških svečanih ljetnih igara (Festspiele), koje ove godine slave 90. obljetnicu svog postojanja, u plesu baklji tzv. Fackeltanzu kao svečanosti otvaranja ovoga najpoznatijeg festivala na svijetu, koji svojim koncertnim, opernim i kazališnim izvedbama od druge polovice srpnja do kraja kolovoza okuplja europsku i svjetsku kulturnu elitu, nastupaju i Hrvati.

Riječ je o devet Hrvata i Hrvatica kojima je Poglavarstvo grada i pokrajine Salzburg dalo posebnu čast da u sklopu tradicionalne bakljade kojom se festival otvara još od 1952. godine promoviraju hrvatsku narodnu nošnju. Oni će pod umjetničkim vodstvom Alexandera Wielanda sa 200-tinjak salzburških plesača i plesačica odjevenih u austrijsko narodno ruho izvesti razne plesne figure s bakljom u ruci.

Posebna zasluga za hrvatsku promociju na otvaranju Salzburškog festivala 24. ovoga mjeseca u 22 sati navečer na Residenzplatzu u Mozartovom rodnom gradu pripada, između ostalih, i predsjednici i glasnogovornici Hrvatske kulturno-umjetničke udruge - Hrvatski san – u Salzburgu, Veri i Delfi Papić koje su sa salzburškim gradskim i pokrajinskim poglavarstvom izuzetno uspješno surađuju.

- Ovo je veliki događaj za sve Hrvate. Ponosni smo da smo dobili priliku da elitnoj salzburškoj publici i njihovim brojnim stranim gostima pokažemo hrvatsku narodno blago - rekla je Vera Papić za Večernji list. Dodala je da će publika imati prilike vidjeti, između ostalog, mušku slavonsku nošnju koju je za ovu prigodu posudio Hrvatski dom iz gornjoaustrijskog Welsa, žensku i mušku nošnju iz koprivničko-križevačkog kraja, žensku narodnu nošnju iz Primoštena, originalnu mušku nošnju Hrvata iz Tomislavgrada u BiH, ženski etnomodel sa 150 godina starim srebrorezom modne kreatorice Tajane Jurić iz Slavonskog Broda, etnomodele „Petrine pletilje“ iz Zagreba i Kninske tkanice kreatorice Mine Petre te jedan od muških kostima s Dubrovačkih ljetnih igara.

Salzburške svečane igre osnovane su 1920. godine na inicijativu redatelja Maxa Reinhardta i pisca Huga von Hoffmanstahla, koji su u tada slabo razvijenom austrijskom gradiću u kojem je, između ostalih, rođen Wolfgang A. Mozart prepoznali veliki kulturni potencijal.

Festival ove godine počinje 25. srpnja i traje do 30. kolovoza.

 

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.