U Zagrebačkom kazalištu lutaka novu predstavu - i to za odrasle - priprema renomirani scenski i likovni umjetnik Zlatko Bourek. Premijera predstave "Veliki neuspjeh Adolfa H." bit će u četvrtak navečer. Tom se predstavom, koja žanrovski spada u kazalište figura i za koju je Bourek načinio predložak prema scenskom djelu "Mein Kampf" mađarskog pisca i redatelja Georgesa Taborija, planira oživjeti večernja scena ZKL-a namijenjena odrasloj publici.
- Iako se izvodi u kazalištu lutaka, ja ovu predstavu ne bih nazvao lutkarskom. Ona spada pod teatar figura kojem je podnaslov kazalište nakaza. Jedan je glavni razlog: to nisu samo figure nakazna izgleda, već su one i u duši nakazne - objašnjava redatelj, a prije svega akademski kipar i kreator ovih lutaka Zlatko Bourek.
Ironija i crni humor
Iz Taborijeva teksta, punog ironije i crnog humora, u kojem se propituje povijesne osobe s njihovim istinskim osobinama, ali u zamišljenim situacijama, Bourek je odabrao Hitlerov odlazak na prijamni ispit na Umjetničkoj akademiji u Beču. Dakako, tu su upleteni i drugi motivi, posebno razgovori o smrti i ljubavi, thanatos i eros. No, taj tekst, kaže Bourek, u sebi sadrži i samokritično židovstvo, a posebno bi mogao zanimati novije generacije:
- To je komad zanimljiv i za generaciju koja više ne zna puno o Hitleru, posebno kako je htio upisati glumu na akademiji i kako se okrenuo politici tek kada nije uspio.
Predstava je nastala iz inicijative Društva za promociju židovske kulture i tradicije "Bejahat", a njome će ovaj plodnosni i nevjerojatno vitalni umjetnik, koji je zadužio i obilježio lutkarstvo u Hrvatskoj, proslaviti osamdeset godina života.
U svojem bogatom umjetničkom životu Bourek je između ostalog inaugurirao taj sustav kazališta figura, a prvu takvu predstavu pod nazivom ‘'Stoppard’s Shakespeare'’ napravio je još osamdesetih godina u Teatru &TD. U takvim predstavama, objašnjava Bourek, glumci sjede u kolicima, takozvanim guzovozima i pred sobom nose lutke kojima daju žive ruke i noge i upravo zbog te svoje groteskne pojave spadaju u kazalište nakaza.
Prijateljstvo s Taborijem
Svoje predstave kazališta figura Bourek je izvodio i u Berlinu gdje je sklopio prijateljstvo s Taborijem koji je kao i Bourek Židov.
- Sjedili smo u jednom društvu u Berlinu i kad god bi nam se pridružili neki ortodoksni Nijemci koji bi čuli da smo Židovi, postali bi ljigavo pristojni. Nakon nekog vremena Taboriju je to dojadilo i onda je rekao: "Čujte, Nijemci, meni je pun kufer vas koji kada čujete da je netko Židov počnete se pretvarati i biti ljigavi ili ljubazni. Trebate shvatiti da smo mi Židovi smislili kapitalizam, da smo mi s Lenjinom stvorili ovu čudnu državu, da smo mi najbolji fizičari i kemičari, da smo najdekadentniji umjetnici, da imamo gadne, velike i ružne noseve i da smo seksistički orijentirani. Međutim, razlika između vas Nijemaca i nas Židova jest samo u tome što vas ima više, a nas manje.
I upravo je i to jedan od razloga zašto radim ovu predstavu. Današnji svijet mora shvatiti neke stvari, a naš kazališni komad će mu u tome pomoći. Vi ćete vidjeti predstavu o đubretu Hitleru, ali i o jednom neobičnom Židovu. To sve skupa nije nešto previše pametno, ali je veselo i začinjeno humorom koji grize.
Židovi dojadili ste više. Idite u tu \"vašu\" pustinju, a nas normalne europljane pustite na miru. CIAO (milom ili s....)