Salman Rushdie

Priča o progonjenom čovjeku i književniku koji je slobodu riječi umalo platio glavom

Foto: Adam Butler/PRESS ASSOCIATION
Priča o progonjenom čovjeku i književniku koji je slobodu riječi umalo platio glavom
03.09.2022.
u 20:42
Je li tragični, doslovce prokleti život Salmana Rushdieja, dramatično obilježen fetvom ajatolaha Homeinija, i nedavno ponovno divljačkim napadom na pozornici pred studentima, zasjenio njegov vlastiti književni opus, sve što je ikad napisao? Nakon više od trideset godina, unatoč fetvi, zbog nje, i mimo nje, Rushdie je čitan. Bio i ostao. Njegova su djela izlazila sve to vrijeme, u mnogim zemljama svijeta. Ljubitelji dobre književnosti, ljudi koji vole čitati, nisu prestali posezati za njegovim romanima, pričama i esejima na policama knjižara, djeca se još uvijek vole zaigrati u njegovim maštovitim svjetovima. I na hrvatskom su jeziku objavljena mnoga njegova djela, kao i “Sotonski stihovi”.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

NOVA FAZA SKUPLJEG HLADNORATOVLJA

Naoružavanje Europe i svijeta: Kako je oružje opet postalo najvažnija stvar na svijetu

Zadnjih nekoliko desetljeća mislilo se kako svijet mirno plovi prema općoj preobrazbi svih gospodarskih, društvenih, političkih i kulturnih životnih uvjeta i da se njegovoj sve većoj uzajamnosti i međuovisnosti ništa ne može prepriječiti niti je zaustaviti. Sada se svijet nalazi u novoj fazi grubljeg i kudikamo skupljeg hladnoratovlja, blokovske podjele šire su nego prije te s većim brojem jakih globalnih igrača i konfrontiranih saveza no ikada dosad



Komentari 2

MU
Munain
21:47 03.09.2022.

Ruski filozof Dugin umalo je isto platio glavom (odnosno njegova kćer jest), ali se o njemu iz nekih razloga ne pišu ovakvi tekstovi. Samo zato jer nije na "ispravnoj" strani.

SL
slavenZadravec
22:23 03.09.2022.

Osjećaji i uvjerenja zbog kojih je opsjednuti pojedinac napao Rushdia zaslužuju svaki prezir i ne spadaju u suvremena, demokratska društva.