LJEVAK, MENART /169 kn/ Nick Kent jedan je od najpoznatijih rock novinara. Svjedok povijesti glazbe, onaj kojeg je to svjedočenje zamalo stajalo glave – jer baš poput junaka svojih tekstova, godinama se borio s ovisnošću, zapravo živio život rock zvijezde. Baš zbog toga njegovi su tekstovi mnogo više od novinskih intervjua ili svjedočanstva. Oni su duboke analize pojedinih rock junaka – najbolji su tekstovi o Rolling Stonesima, Brianu Jonesu, Iggyju Popu, Elvisu Costellu, Milesu Davisu... – pokušaji da se otkriju korijeni njihove glazbene genijalnosti, ali i autodestrukcije. Treba li čovjek biti lud da bi se bavio rock glazbom? Ili ludilo dolazi s uspjehom, novcem, slavom, obiljem droge i obožavatelja? Kent traži odgovore u zbirci tekstova koju su nedavno objavili Ljevak i Menart (urednik Nenad Rizvanović, prijevod Denis Leskovar i Lada Furlan Zaborac), a oni nisu jednoznačni. No, potraga za njima svakako je uzbudljiva, a konačni je rezultat pitko štivo koje se čita s posebnim uzbuđenjem čak i kada govori o glazbi koja nije na vašoj osobnoj top-listi. Uz to ova je zbirka Nicka Kenta i apsolutno upotrebljiv udžbenik novinarstva. Njezin će autor to zanijekati jer danas živi povučeno, razočaran u aktualne glazbene i novinarske domete, ali treba se svakako držati njegova glavnog pravila: ma tko bio čovjek o kojem pišem, uvijek treba pitati i doznati: kakav je on zapravo. Danas bi bilo novinarski uzbudljivo doznati kako bi prošao neki novi, današnji Nick Kent. Zapravo je nezamislivo da se netko danas tako približi, primjerice, Madonni. Otkrio bi tada da je današnja glazba tek lukava industrijska mašinerija, a ne iskonska (često i ubojita) kreativnost kao i zlatnim Kentovim vremenima.
Priča o rocku koji je stvarao i ubijao svoju djecu
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'
Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći
Javljanje Edija Škovrlja sa snježne A1 postalo viralno, a razlog je ovaj vozač u pozadini
Legendarni reporter otkrio je kakvo je stanje na odmorištu Zir, a u pozadini jedan vozač kamiona nije primijetio javljanje uživo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.