Šesnaesti sajam knjiga i autora dogurao je do sedmog Kiklopa. Skulptura Josipa Diminića za životno djelo, koja je pripala neumornom izdavaču i publicistu Slavku Goldsteinu, i dalje je kiklopska, teška 6,2 kilograma. Godišnji Kiklopi i dalje su na recesijskoj dijeti, teški kilogram.
Trijumf Glamuzine
I premda su Kiklopi važni autorima, zbog njih se najviše živciraju izdavači. Ove godine najzadovoljniji mogu biti u Profilu, čiji su autori osvojili četiri nagrade, dok su autori Mozaika knjiga osvojili dvije. Tako Profil ima najbolju proznu, pjesničku, esejističku i debitantsku knjigu, što je zapravo totalni trijumf njihova glavnog urednika Drage Glamuzine! Nagrade su dobili Ivana Simić Bodrožić za “Hotel Zagorje”, Ivica Prtenjača za “Okrutnost”, Viktor Žmegač za “SMS eseje” i Maja Hrgović za “Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo”.
Mozaik knjiga izborila se za Kiklope za knjigu godine za djecu i mladež (Sanja Pilić za “Hoću biti posebnaaaa!”) i slikovnicu godine (Grigor Vitez i Tomislav Torjanac za “Kako živi Antuntun”). Urednik godine je Krunoslav Jajetić iz Šarenog dućana, a publicist Ivo Žanić s knjigom “Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci...”.
Godina kratkih naslova
Fraktura se morala zadovoljiti Kiklopom za Larssonovu “Djevojku koja se igrala vatrom”, Mirko Tomasović dobio je prijevodnog Kiklopa za “Oslobođeni Jeruzalem” T. Tassa, dok je leksikografskog dobila Nives Opačić za “Reci mi to kratko i jasno: hrvatski za normalne ljude”. Za znanstvenu knjigu godine Kiklopa je dobio Puljanin Igor Duda za “Pronađeno blagostanje: svakodnevni život i potrošačka kultura u Hrvatskoj...”. Bila je to doista godina “kratkih i jasnih” naslova...
Jučer je isti novinar objavio izvještaj o dodjeli ovogodišnjih Kiklopa,danas pak imamo novi koji je isti,mada su oba niske žurnalističke vrsnoće,u kojemu je totalni naglasak na Profilu.Zanimljivo! Valjda su protestirali iz Profila.Interes-antno??!!