Desetljećima unazad Vinkovci su u Hrvatskoj, ali i šire, poznati kao grad na čijem se prostoru neprekidno živi više od 7000 godina, ali i grad koji je dao dva rimska cara, brojne poznate osobe te niz manifestacija. Posljednjih desetljeća Vinkovci su postali prepoznatljivi i po svojoj tradicijskoj manifestaciji Vinkovačke jeseni, koje se ove godine održavaju 57. put. O Vinkovačkim jesenima, što one znače za grad, kakvi su planovi i ostalo razgovarali smo s gradonačelnikom Vinkovaca Ivanom Bosančićem.
Gotovo šest desetljeća Vinkovačke jeseni u gradu na Bosutu okupljaju ono najbolje od hrvatske tradicijske kulture i folklora, a tako će biti i ovih dana. U Vinkovce će se sliti rijeke ljudi, kako samih sudionika tako i onih koji žele uživati u spektaklu.
Kada su utemeljitelji Vinkovačkih jeseni davne 1966. godine pokrenuli ovu našu najveću manifestaciju želeći očuvati od zaborava izvorni slavonski folklor vinkovačkog kraja, vjerujem da nisu ni slutili u što će se njihova ideja pretvoriti. Danas svi Vinkovčani, ali i svi Slavonci, mogu biti ponosni ne samo na našu bogatu baštinu nego i na sve ono što su Vinkovačke jeseni postale. One su već godinama itekako prepoznatljiv brend na nacionalnoj razini, vrhunski događaj koji u grad privlači velik broj gostiju iz svih krajeva Hrvatske i inozemstva. Naši gosti ne dolaze samo zbog onih glavnih, folklornih priredbi, dolaze i zbog bogatog popratnog programa, jedinstvene slavonske gastronomije, a možemo slobodno reći i iz zbog toga što najstariji europski grad odiše nekim posebnim ugođajem u ovo doba godine.
Tematski su ovogodišnje Jeseni vezane za priču o dječaku iz zemljoradničke obitelji, naglasak je na bogatoj slavonskoj ravnici!?
Svečano otvorenje tematski je prožeto stihom "Ravnico, sva u klasju žita zlatnoga!" i da, priča priču o dječaku rođenom krajem 19. stoljeća u zemljoradničkoj obitelji. Autor scenarija i redatelj Marko Sabljaković odlučio je prikazati važnost zemljoradništva u odnosu na sve istaknutiju potrebu mladih za činovničkim napretkom, što je značilo obezvređivanje posvećenosti zemlji i uzgoju njezinih plodova. Vinkovačke jeseni tako će još jednom poslati poruku o važnosti čuvanja životnih vrijednosti koje su na ovome tlu od davnina prenošene s koljena na koljeno, o narodu koji ih je znao čuvati i koji ih čuva i danas. Otvorenje će i ovoga puta gledateljima ponuditi prikaz života slavonskog čovjeka kroz zanimljivu priču i glumačka ostvarenja čak 18 naših poznatih glumaca, ali i nastupima četiri folklorna ansambla i dva tamburaška sastava, pjevačkih skupina i pjevača solista te opernih pjevača.
Svečano je otvorenje uz Svečani mimohod sudionika 57. Vinkovačkih jeseni i reviju konjskih zaprega te Državnu smotru izvornog hrvatskog folklora središnji dio same manifestacije.
Glavne priredbe uvijek privlače najveću pozornost, tisuće malih i velikih sudionika još jednom će u svijet iz Vinkovaca poslati nevjerojatnu sliku. U današnjem Mimohodu Dječjih Vinkovačkih jeseni gradom će proći oko 2000 mališana u narodnim nošnjama. Svoje narodno ruho predstavit će tridesetak domaćih društava, 13 gostujućih iz ostatka Hrvatske te dva iz susjednih zemalja, jedan iz Srbije te jedan iz Bosne i Hercegovine. U velikom mimohodu sljedeće nedjelje ulicama grada u pjesmi i plesu predstavit će se članovi više od 70 folklornih skupina, vidjet ćemo i 30-ak konjskih zaprega i oko 50 jahača, ukupno više od 4000 sudionika, među kojima će biti i čuvari hrvatske tradicijske baštine iz dijaspore. Vinkovci će taj dan biti Hrvatska u malome. Državna smotra izvornog hrvatskog folklora zapravo je ono što Vinkovačke jeseni i predstavljaju, vrhunac folklornog stvaralaštva naše zemlje jer na velikoj pozornici u središtu grada nastupit će najbolji folkloraši iz cijele Hrvatske, pobjednici raznih smotri u svojim sredinama. Svaka županija Lijepe Naše imat će svoga predstavnika, uz hrvatske KUD-ove iz Bosne i Hercegovine, Rumunjske i Slovenije, ukupno njih tridesetak. Državna smotra organizirana je u tri dijela, trajat će dva dana 17. i 18. rujna, a prvi će put svaki dan biti zastupljene sve plesne zone, odnosno Panonska, Alpska, Dinarska i Jadranska. Ne smijemo zaboraviti ni Folklorne večeri, u kojima uživamo od prvog do posljednjeg dana svakih Vinkovačkih jeseni, a na kojima sudjeluju društva iz gotovo svih gradova i općina naše županije, njih nešto manje od 60. Posebno bih istaknuo društva iz Nijemaca, Starih Mikanovaca, Rokovaca i Andrijaševaca te Đeletovaca, čiji su članovi nastupili na dosad svakim Vinkovačkim jesenima od nastanka manifestacije prije 57 godina.
Popratni program nudi neke već dobro poznate i odlično posjećene sadržaje, ali i one nove koje će posjetitelji prvi put moći vidjeti i istražiti?
Popratni je program iz godine u godinu sve bogatiji, trudimo se da uvijek iznova svojim građanima i gostima ponudimo nešto novo. Ove godine najvažniji je novitet Bircuz, mjesto u kojem posjetitelji mogu doživjeti Vinkovce iz nekih prošlih vremena, osjetiti autohtoni slavonski ugođaj te uz tamburaše uživati u našim nadaleko poznatim domaćim delicijama. Novost je i Sky View panoramski kotač, koji nudi fantastičan pogled na grad i Bosut, s kojeg je Vinkovce moguće doživjeti iz jedne sasvim drukčije perspektive. Najfrekventnije mjesto i ovogodišnjih Vinkovačkih jeseni je Slavonski sokak, prostor u kojemu se uz glazbu i ples mogu pojesti domaća jela, kupiti ručno izrađeni suveniri domaćih proizvođača i provesti nezaboravni trenuci u odličnom društvu. Svoju ponudu predstavlja 47 izlagača i pet udruga, i to u 16 kućica i 36 štandova koje su prije četiri godine izradili učenici i profesori naše Drvodjeljsko-tehničke škole, dok ove godine na Jesenima rade i naši studenti. Tu nam je i odlično prihvaćen i posjećen Vinski sokak, koji ove godine nosi naziv Vinski šor, ali koncept je isti. Osam vinara iz naše istočne regije nudi svoja najbolja vina i svi ljubitelji dobre kapljice mogu na šoru pronaći ono što najviše vole. Zabava je zagarantirana uz velike koncerte glazbenih zvijezda i tamburaških sastava, a kao i uvijek nastojimo organizirati i što zanimljivije sadržaje za djecu i mlade. Odlično prihvaćeno Dvorište ideja i ove godine okuplja naše najmlađe u igri i druženju, a Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci ponovno je priredila Literarni nagradni natječaj "Male vinkovačke jeseni", u kojem su mogli sudjelovati učenici iz cijele Hrvatske, a jučer su najuspješnijima dodijeljene i nagrade.
Nakon trogodišnje pauze uzrokovane pandemijom koronavirusa, ove godine vraćaju vam se i gosti iz drugih zemalja, iz Vinkovcima prijateljskih gradova?
Tradicionalno u vrijeme Vinkovačkih jeseni ugošćujemo prijatelje iz prijateljskih gradova Italije, Mađarske, Njemačke i drugih država. U godinama prije problema s COVID-om redovno smo odlazili na događaje važne za njihove gradove, a i oni su redovno dolazili na našu najveću manifestaciju. Veseli me što ćemo ih napokon ponovno ugostiti u našem gradu i što će svi oni, neki od njih i prvi put, osjetiti gostoprimstvo kakvo se samo u Vinkovcima može doživjeti. Vinkovačke jeseni odavno su prerasle granice naše domovine, a tome su zasigurno pridonijeli i odlični odnosi koje međusobno njegujemo sa stranim prijateljima.
Koju poruku Vinkovci i Vinkovačke jeseni ove godine šalju posjetiteljima i sudionicima ove vaše jesenje manifestacije?
Kao i svaki put do sada, Vinkovci i Vinkovačke jeseni šalju poruku zajedništva, prijateljstva i neraskidivih veza s onim iz čega su nastali. Ljubav prema ostavštini naših predaka te poštovanje prema našoj dugoj i čudesnoj povijesti odraz su naše sadašnjosti i temelj stvaranja sretne budućnosti. Pozivam sve one koji vole Vinkovce, Slavoniju i sve ono što ovaj kraj predstavlja, one koji žele u današnje nepredvidivo vrijeme osjetiti mir i spokoj nepreglednih ravnica, a ujedno i uživati u pjesmi i veselju jedinstvenih čuvara hrvatske baštine, da dođu i dožive čaroliju Vinkovačkih jeseni. Vinkovci vas čekaju, kao i uvijek, raširenih ruku, velikog srca i širokog osmijeha.