Provesti sedam sati za računalom nije strana pojava gotovo ni jednoj osobi koja voli gameati. No, za jednog od najvećih gamera Hrvatske, rodom Riječanina s adresom u Zagrebu, 25-godišnjeg Leona Pesića, radi se o ozbiljnom poslu.
- Jedno je kada pretjerano igraš igricu iz zabave, a drugo je kada to isto vrijeme ulažeš u svoj napredak u nekoj igri i s nekim ciljem. U gaming svijetu očuvanje mentalnog zdravlja vrlo je važno, stoga ponekad je dobro sagledati na trenutačnu situaciju i razmisliti u kojem smjeru ide provođenje prekomjernog vremena igrajući – govori Leon. On, naime, odlučno pravi razliku između razonode i profesionalizma kad je riječ o gamingu. Za njega je gaming u profesionalnom smislu počeo još u srednjoj školi.
- Igranje igara mi je oduvijek bio hobi i uvijek sam razmišljao kako bih jednog dana rado htio baviti se time u profesionalnom smislu. Kada sam u srednjoj školi vidio kako profesionalno igrači igraju League of Legends igru, tada sam počeo ulagati svoj trud i postigao najviši rang te igre, a zatim i u Rainbow Six Siege igri – ističe Leon.
League of Legends i Rainbow Six Siege dvije su gotovo najpopularnije strateške kompetitivne igre koje igraju milijuni ljudi u svijetu. Na svjetskoj razini organiziraju se redoviti turniri, pa tako i ovdje popularni su Six Invitational Europe i League of Legends World Championship. Najbolji selektirani timovi igrača iz cijelog svijeta nastupaju i pokušavaju ostvariti najbolji plasman, a nagrade sežu i do 3 milijuna dolara po osvojenom turniru.
- Jedan dan gejmera obično izgleda tako da se vježba igra u popodnevnim satima. Za vrijeme vježbanja na računalu i ja provedem 7 sati, ali ponekad i više, ovisno rade li se strategije ili se samo vježbaju one postojeće, koordinacija i drugi elementi – objašnjava Leon.
Zahvaljujući gamingu, proputovao svijet
Iako o točnim iznosima zarade u gamingu nije htio govoriti, tvrdi, od toga se u profesionalnom smislu može solidno živjeti.
- Najdraži turniri su mi definitivno Six Invitational 2020 u Kanadi i Japan ProLeague Season 10 Japankoji smo osvojili, pa mi je to i ujedno najveći gejmerski uspjeh – prisjeća se Leon.
Prvi turnir mu je bio Overwatch LAN u Zagrebu, u 2016. Kaže za svoj prvi turnir da je bio lijep osjećaj sudjelovati, ali još je ljepše kada osjećaš pripadnost i timski rad.
- Završili smo drugi. Bilo mi je to super iskustvo. Nakon toga sam igrao svaki mogući LAN koji sam mogao te sam tako skupljao iskustvo – prisjetio se Leon kako ga je upravo to iskustvo odvelo na put u Švedsku. Za one koji nisu upoznati s gaming rječnikom, „lan“ je oznaka za žicu, a konkretno u turnirima sve konzole povezane su žičanom mrežnom konekcijom.
LAN turniri predstavljaju turnire koji se organiziraju u skupinama tako što se svi igrači uvežu u lokalnu mrežu i igraju. LAN turniri strogo su kontrolirani turniri, a često se igraju pred publikom koja putem velikih ekrana prati što se događa. Sve je popraćeno komentarima stručnjaka, odnosno gaming komentatora.
- Prvi turnir u Rainbow6 Siege igri je bio Dreamhack 2018. godine u Švedskoj. To mi je bio prvi veliki LAN u R6. Bilo je super iskustvo jer sam tada prvi put igrao protiv top timova u Rainbow6 Siegeu – govori.
Osvojio s timom 627 tisuća eura, a to je oko 4.7 milijuna kuna
Iako prema riječima Leona Hrvatska ne može parirati drugim zemljama u e-Sportu, ta se situacija mijenja i gaming scena sve više raste.
- U Hrvatskoj e-Sport scena je dosta nerazvijena, za razliku od scene u svijetu, ali mislim da se u Hrvatskoj e-Sport još uvijek ne smatra ozbiljnim poslom – ističe Leon i prisjeća se trenutka kada je ostvario svoju prvu zaradu, te shvatio da njegovih sedam sati za računalom nisu obična šala.
- Moja prva zarada je bila na LAN turnirima 2017. godine u Hrvatskoj. Osjećaj je bio super, ali je bitniji upravo taj osjećaj igranja uživo s ekipom nego ikakva nagrada. To je jedna od glavnih motivacija, isto tako osjećaj igranja pred publikom, u Japanu sam igrao pred 4.000 navijača te to ne može nijedna nagrada zamijeniti. Isto tako u Japanu sam napravio Play of the year za tu godinu – ponosno zaključuje Leon. Prevedeno, to znači da je oborio vlastiti rekord u rezultatima.
Naime, u Japanu sa svojom ekipom Natus Vincere (Na’Vi) osvojio je Rainbow Six Pro League s ukupnim nagradnim fondom od 627 tisuća eura, odnosno 4,7 milijuna kuna, što je ogroman uspjeh za domaće gamere i hrvatsku gaming scenu.
Hrvatska scena nerazvijena, potencijal se tek nazire
Iako je i Leon Pesić nastupao s timom na brojnim turnirima u gamingu, smatra kako je profesionalna e-Sport scena u Hrvatskoj još uvijek nerazvijena.
- U Hrvatskoj e-Sport scena je dosta nerazvijena, za razliku od scene u svijetu, ali mislim da se u Hrvatskoj e-Sport još uvijek ne smatra ozbiljnim poslom i da naši domaći igrači ne vide potencijal u tome – govori Leon.
Prema europskom i svjetskom prosjeku godišnji rast u industriji računalnih igara je oko 10 posto, a u Hrvatskoj čak 50 posto. Budući da je Leon ipak profesionalni gamer, sedam sati provedenih za računalom koje koristi upravo trenirajući nisu nimalo neobični.
Sadržaj je nastao u suradnji s Telemachom.