Što je magija? Kakvo je slavensko i protohrvatsko starovjerje? Koji su osnovni doticaji magije i pučke kulture? Ima li magija veze sa slobodnim zidarstvom? Odgovore na ta i mnoga druga pitanja na više od 700 stranica daje sjajna znanstvena knjiga “Magija na hrvatskom povijesnom prostoru” dr. sc. Denivera Vukelića (u žargonu zvanog i doktorom za magiju), profesora povijesti i hrvatskog jezika i književnosti te doktora znanosti iz područja etnologije i antropologije, a upravo je objavljena u nakladi Školske knjige.
Knjiga je nastala na temelju višegodišnjih istraživanja, pisana je znanstveno-popularnim stilom, a u njoj se prvi put u Hrvatskoj složeni pojam magije obrađuje na interdisciplinaran način. Knjiga je bogata umjetničkim, povijesnim i suvremenim slikama i ilustracijama. Prva dva poglavlja odgovaraju na pitanja što je magija i koje su njezine glavne sastavnice, slijede četiri velika poglavlja koja detaljno obrađuju magijske fenomene i modele magijskog djelovanja u praksi od prapovijesti do danas. Posljednje pak poglavlje bavi se slobodnim zidarstvom, magijskim sinkretističkim društvima, sotonizmom, neošamanizmom, vještičarstvom i wiccom te masovnom magijskom popularnom kulturom 20. i 21. stoljeća. Dakle, autor u znanstveni kontekst stavlja i niz kontroverznih fenomena.
Kako je istaknula urednica knjige Sonja Miličević Vukelić, knjiga će biti iznimno korisno studentima, profesorima i znanstvenicima, ali namijenjena je svima koji žele saznati primjerice što je to prirodna magija, a što drevna mudrost, tko su bajalaci i bajalice, grabancijaši, sihiribazi, babalawe ili pak žele istražiti kako su se u povijesti razlikovale vilenice od vještica, travarke od uročica, dobri vračevi od loših i mnogo više.
Dosadno Ja pisem bolju-Preživjeti u Hrvatskoj, kojom magijom..?