Izložba o prapovijesnim kulturama

Put željeza stoljećima je išao do Siska, a prekinuli ga najprije Turci pa Hrvati

Foto: Gradski muzej Sisak
11.06.2009., Sisak - U sisackoj zeljezari CMC, u vlasnistvu americke korporacije Commercial Metals Company, zbog nedostatka narudzbi 15. lipnja zatvorit
Foto: Gradski muzej Sisak
Gradski muzej Sisak
Foto: Gradski muzej Sisakž
Gradski muzej Sisak
17.09.2015.
u 15:09
Siscia zbog položaja – blizine izvora željezne rude – postaje jedan od najznačajnijih gradova Rimskog Carstva
Pogledaj originalni članak

Prapovijesni put kulture željeza tisućljećima je išao od Majdanske planine u BiH, preko Zrinske i Trgovske gore do Siska gdje se željezo prerađivalo i plasiralo prema Europi. Ruda sa tog područja transportirala se i u Češku te Italiju preko Banovine i Siska. Nažalost, nakon prekida puta za vrijeme turskih osvajanja, trasa je prekinuta i 1991. godine pa ruda iz Ljubije više ne stiže prema sisačkom pogonu Željezare. O tradiciji obrade željeza najbolje svjedoče brojni arheološki ostaci od prapovijesti do srednjeg vijeka, kao i novovjekovni primjeri industrijske baštine vezane uz ovaj resurs, a koji su predstavljeni na izložbi.

– Najznačajnije arheološko nalazište je današnji Sisak koji bilježi prve nalaze od brončanog doba. U razdoblju željeznog doba ovdje se razvilo značajno središte Segestika, a veze s rudonosnim područjem zabilježene su na brojnim lokalitetima na potezu prema predjelima Banovine. U rimsko doba Siscia upravo zbog svojeg položaja – blizine izvora željezne rude – postaje jedan od najznačajnijih gradova Rimskog Carstva.

To potvrđuje i osnivanje kovnice novca u Sisciji, te vrlo značajan nalaz željeznih poluga nađenih na području Siska i Hrv. Dubice – kazuje Ivana Miletić-Čakširan iz konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Sisku, jedna od autorica izložbe. Željezna ruda određivala je povijest ovih krajeva.

Na Banovini u srednjem vijeku plemići Zrinski grade kaštel Gvozdansko. Uz kaštel formiraju rudnike iz kojih su, osim željezne rude, eksploatirali zlato i srebro te imali svoju kovnicu novca. Nakon ratova s Turcima, tek u 19 stoljeću počinje uspostava organizirane eksploatacije željezne rude. Prvu talionicu 1802. godine Tršćansko rudarsko društvo osniva u Bešlincu, na Banovini, pored rudnika željezne rude, a noviji objekt na toj lokaciji, iz 1857., sačuvan je i danas. Osnivanje Talionice Caprag u međuratnom razdoblju dovest će do procvata Siska gdje je, osamdesetih, u željezari radilo i 14.000 ljudi. Nakon Domovinskog rata taj crnometalurški div se urušava te danas u željezari radi tek nekoliko stotina ljudi.

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

LA
lakočemo
00:09 18.09.2015.

vratiti će se sve i bit će sve još i bolje dat će bog

LA
lakočemo
00:10 18.09.2015.

samo da se riješimo bande

BU
bubimima
20:26 18.09.2015.

Može osnovna informacija - gdje je izložba?