Mor Roll - AndaluzIstria

Putovanje zvukovima Istre, Sjeverne Afrike i Andaluzije

Foto: Dancing bear
Putovanje zvukovima Istre, Sjeverne Afrike i Andaluzije
27.04.2022.
u 11:21
Novi, treći, album pulskog glazbenika i producenta Vedrana Šilipetra objavio je Dancing Bear
Pogledaj originalni članak

Mor Roll, pulski glazbenik i producent (Vedran Šilipetar), već i nazivom trećeg studijskog albuma “AndaluzIstria” naznačuje o čemu se radi. Spoj andaluzijske i istarske glazbe nastao je kao proizvod dvogodišnjeg snimanja na relaciji Sevilla - Pula i višemjesečnog boravka u Andaluziji koja je poslužila kao inspiracija za novu domaću fuziju pod utjecajem andaluzijske i marokanske glazbe, a u kojoj se spajaju utjecaji flamenca, istarske tradicijske glazbe i zvuka Sjeverne Afrike.

Sve skupa pod zajedničkim nazivnikom world beat u jedanaest tema, nakon ubrzane i nepretenciozne uvodne zezalice “Susedica”, ujedno i singla s albuma, koristi se elektronikom, etničkim utjecajima i mješavinom lokalnih instrumenata i elektroničke podloge, mističnim vokalima, plesnim ritmovima, suprotstavljenim eteričnim, mirnijim dijelovima albuma s istaknutim vokalima. Kao što se kaže u priopćenju u povodu objave albuma, “AndaluzIstria” svojevrsno je putovanje i koketiranje sa suvremenim i klasičnim glazbenim pravcima poput rocka, funka, electrodancea te klupskom, house i lounge glazbom. Mor Roll sam je snimao i producirao materijal na kojem je pjevao, svirao te skladao i programirao glazbu. Pjevačke dionice pretežno su kombinacija Mor Rollova vokala te snimaka tradicionalnih istarskih i andaluzijskih glazbenika s kojima je surađivao. Na jednoj od pjesama aranžmanski je pripomogao i Livio Morosin, svojevrsni duhovni otac hrvatske etno-world scene.

“AndaluzIstria” nije zamišljen kao puristički, “čistunski” projekt za etno-frikove, premda bi i njima mogao otkriti neke manje poznate zvukove, nego baš obrnuto; spoj svega nabrojenog sa sasvim različitim ugođajima u žanrovski prilično rastresitim temama. Ponekad je možda previše formalističan i izravan, ali zato poštuje današnju dominantnu usmjerenost po kojoj pažnju publike treba zahvatiti smjesta i efektno, a to albumu s puno suradnika i dovoljno lokalnih posebnosti daje priliku da na plesnim podijima i programima radijskih stanica postane dobrodošlo štivo za emitiranje.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.