klovićevi dvori

Radovi najvećih majstora kao odraz kulturne tradicije Hrvata

Foto: arhiva
Radovi najvećih majstora kao odraz kulturne tradicije Hrvata
17.11.2011.
u 19:57
Prvi će se put na jednom mjestu predstaviti antologijska djela slikana na platnu i drvetu od 1450. do 1590. godine među kojima su Tizian, Tintoretto, Veronese, Carpaccio, Bellini, Lotta...
Pogledaj originalni članak

“Tizian, Tintoretto, Veronese – veliki majstori renesanse” izložba je koju će publika moći vidjeti od utorka 22. studenog u Galeriji Klovićevi dvori, a u četvrtak su ih predstavili autor izložbe Radovan Tomić, ravnateljica Vesna Kusin i producentica Marina Viculin.

 Od Istre do Dubrovnika

 – Izložba je neobično važna jer predstavlja umjetnički najznačajnije slike iz cijele Hrvatske koje su naši preci naručivali i kupovali od talijanskih autora i njihovih pomagača iz obiteljskih radionica. Pružit ćemo iscrpnu analizu svake umjetnine, tko ju je naručio i kada je napravljena, čime se uspostavlja kontakt između slike i promatrača – rekao je R. Tomić. Zanimljivo je da su slike prikupljene po crkvama i samostanima duž jadranske obale od Lošinja do Dubrovnika, ali i iz zagrebačke katedrale i Strossmayerove galerije HAZU. Prvi put predstavit će se antologijska djela slikana na platnu i drvetu od 1450. do 1590. godine. Najinteresantnija su svakako dva Tizianova djela koja stižu iz dubrovačke katedrale te crkve sv. Dominika, kao i tri Tintorettova – najljepša je slika u vlasništvu hvarskih dominikanaca, a naručitelji su bili obitelj Hektorović i Lucić; druga krasi dominikanski samostan u Bolu (postoji ugovor o narudžbi i originalni račun), a treća crkvu sv. Marka na Korčuli.

 Ukupno 46 slika

Veronoseov poliptih od devet dijelova završio je u Vrboskoj na Hvaru. Autori su ostalih djela Carpaccio, Bellini, Criveli, Vivarini, Lotta... Ove se slike procjenjuju materijalno vrlo vrijednim umjetninama, a struka kaže da su od neprocjenjive važnosti jer su odraz visoke kulture renesanse u Hrvatskoj. Najljepšu sliku u domaćem vlasništvu za ovu izložbu nisu uspjeli dobiti. Riječ je o portretu Tome Nigera Mrčića, diplomata i humanista kojeg je u Veneciji na dasci formata 52x42 centimetra naslikao Lorenzo Lotto 1527. godine, a nalazi se na Pagu. Ukupno će biti izloženo 46 slika, a u katalogu ih je predstavljeno 49. Izložba traje do 22. siječnja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.