Osim nedostatka posjetitelja u britanskim muzejima, pandemija koronavirusa sa sobom je donijela još jedan nepredviđeni problem. National Trust, organizacija koja se brine o engleskoj kulturnoj baštini, objavila je istraživanje koje je pokazalo da se broj štetočina u muzejima i povijesnim zdanjima tijekom 2020. povećao za čak 11 posto. Veliki problem predstavljaju moljci, koji su počeli nagrizati dragocjene tekstile, tapiserije i namještaj.
– Nema posjetitelja i jedva da ima osoblja. Tišina, tama i mir savršeni su uvjeti za život i razmnožavanje štetočina – kazala je konzervatorica Hillary Jarvis.
Iz National Trusta zato su se dosjetili inovativnog načina da se izbore s problemom moljaca. U zgrade u kojima su se razmnožili ti dosadni kukci pustit će rojeve malenih parazitskih osa Trichogramma evanescens koji moljce tamane tako što polažu jaja u njihove ličinke tako da se novi moljci ne mogu izleći. Nakon što izlegu jaja, umru prirodnom smrću, a te osice su velike tek 0,5 milimetara i iz National Trusta uvjeravaju da posjetiteljima neće smetati jer ne napadaju ljude i uopće ih neće moći vidjeti. Prva proba neobičnog pristupa odvit će se u Blickling Hallu, rodnoj kući Anne Boleyn, gdje se nalaze tapiserije ruske carice Katarine Velike, a moljci već ozbiljno prijete slavnoj tapiseriji s likom Petra Velikog.
– Moljci predstavljaju veliku opasnost za stare tkanine i namještaj i njihova restauracija bila bi vrlo skupa. Ovo je praktičan i ekološki održiv način na koji se naši muzeji mogu nositi s infestacijama – kazala je Jarvis.