ISTINITA I BOLNA PRIČA

Roman "Njegova žena" Marijane Dokoza preveden na engleski jezik

Marijana Dokoza
Marijana Dokoza
07.04.2023.
u 09:07
Roman donosi priču o Zehri Ozdemir koja je rođena u gradiću u Turskoj, a koja, zahvaljujući ocu, po završetku srednje škole odlazi u Berlin gdje uspješno završava studij političkih nauka.
Pogledaj originalni članak

U izdanju nakladničke kuće Despot infinitus izašlo je englesko izdanje romana „Njegova žena“ (His Wife) hrvatske autorice Marijane Dokoza, istinito i napeto štivo koje zalazi u nemilosrdnu stvarnost djevojčice koja je silovana u ratu u Bosni i Hercegovini.

„Njegova žena“ je ispovijest psihički i fizički zlostavljane žene koja priča o životu s nasilnim suprugom, koji ju je psihički i fizički zlostavljao, a potom i granicama do kojih će doći kad dozna kako su dvojica muškarac, od kojih je jedan njezin suprug, silovali tada 13-godišnju djevojčicu u ratu. Roman donosi priču o Zehri Ozdemir koja je rođena u gradiću u Turskoj, a koja, zahvaljujući ocu, po završetku srednje škole odlazi u Berlin gdje uspješno završava studij političkih nauka.

U Berlinu upozna Izeta Metirevića, Bošnjaka koji je nakon rata došao u Europu. Nakon nekog vremena stupaju u brak, rađa im se kćer, ali ubrzo se klupko Izetovih tajni počinje odmotavati i Zehra shvaća kako njezin suprug nije onakav kakvim se predstavljao. Nakon što im se rodi i sin, Zehra doznaje užasnu tajnu iz Izetove prošlosti. Ta će je tajna odvesti u Bosnu i Hercegovinu gdje će upoznati djevojku koju je 1993. godine njezin suprug silovao s još jednim prijateljem. Zehra je u šoku i puna boli, ali odlučuje upoznati silovanu djevojku koja je sad već 30-godišnjakinja i tražiti je oprost jer je ona (Zehra) postala žena silovatelja. Taj čin je mladoj djevojci onemogućio normalan život te ona nakon suđenja izvrši samoubojstvo.

Marijana Dokoza

 

Istinita priča

Marijana Dokoza je ovu istinitu i bolnu priču ispričala kroz riječi žene silovatelja što je rijetkost u pričama na ovu temu. Književni kritičari su istaknuli kako je autorica iznimno dobro analizirala sve likove. Pa tako književni kritičar Marinko Krmpotić u jednom svom tekstu piše: „ Svakako je i dobra analiza položaja žene u braku općenito, ali pogotovo u islamskoj vjeroispovijesti. Naravno, to pitanje povlači i niz drugih vezanih za ravnopravnost žena, a isto tako jako je dobro obrađeno i pitanje (ne)prilagodbe brojnih muslimanskih useljenika u Njemačkoj na zapadnjački način života, tema

krvavog balkanskog rata i posljedica koje je to nasilje ostavilo na milijune ljudi, muke obiteljskog života u kojem jedna strana svoje obveze ne shvaća nimalo ozbiljno“.

„Njegova žena“ uvršten u British Library i u SAD-u

Roman "Njegova žena" je nedavno uvršten među knjige British Library, odnosno British National Library of the United Kingdom, koja je jedna od najvećih knjižnica na svijetu i koja sadrži oko 200 milijuna knjiga iz mnogih zemalja. Isto tako, East View, (jedan od vodećih pružatelja informacijskih proizvoda i usluga, uključujući časopise i knjige na izvornom jeziku ili prijevodu, surađuje s akademskim institucijama, institucionalnim knjižnicama itd.) uzeo je roman “Njegova žena” za tržište SAD-a .

Marijana Dokoza rođena je 1978. godine u Zadru. Književnica je i urednica hrvatskog portala u Njemačkoj Fenix-magazin.de i novinarka Večernjeg lista. Objavljuje i u medijima koji se bave kulturom kao npr. Matica iseljenika, Vijenac... Trenutno živi u Mainzu u Njemačkoj.

Autorica je tri knjige poezije (Sjene prošlosti, Dvorac tajni, Prijestupnici) i pet romana na hrvatskom jeziku (Izgubljeni u ljudskim mislima, Naranyin plač, Grijesi, Tragovi i Njegova žena), te jednog romana na njemačkom jeziku (Die Stimme). Naranyin plač i Grijesi u vrlo su kratkom roku dosegli status bestselera u Hrvatskoj, a roman Grijesi je u godini izlaska nominiran za hrvatsku književnu nagradu Kiklop.

Dobitnica je nagrade Utjecajne hrvatske žene koju dodjeljuje Mreža hrvatskih žena sa sjedištem u Torontu. Godine 2016. uvrštena je među 25 najuspješnijih žena migrantskog podrijetla s prebivalištem u Mainzu. Piše i uglazbljene pjesme na hrvatskom i engleskom jeziku.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.