Čak dvadeset i četiri stoljeća izdržala je grčka parcelizacija Starogradskog polja na otoku Hvaru i tom hrvatskom otoku izborila mjesto na prestižnoj listi Svjetske baštine Uneska.
Pohvala vinaru
U pomalo zimskim uvjetima Stari Grad i Jelsa između kojih se proteže i danas živo poljoprivredno polje koje su podijelili Grci proslavilo je upis na listu Svjetske baštine, i to izložbom u vinariji Staroga Grada, ali i svečanom dodjelom Uneskove povelje koju je Hvaranima uručila Mechtild Rossler iz Svjetskog centa za baštinu.
– Ono što Stari Grad i Jelsu čini posebno značajnim u sredozemnim, a i svjetskim okvirima jest polje s potpuno sačuvanom podjelom poljoprivrednog zemljišta, antičkom grčkom horom. Grčki su doseljenici podijelili polje u 75 parcela unutar kojih su se ždrijebanjem dobivale i omeđivale manje čestice.
Na Mediteranu su u tom obliku sačuvana još samao tri mjesta, i to na Krimu i Siciliji, no starogradsko je najočuvanije – istaknuo je ministar kulture Božo Biškupić. Usput je pozvao otočane na očuvanje višemilenijske baštine, i pohvalio vinara Andru Tomića koji u Starogradskom polju obrađuje lozu na klasičan način i produžava mu život i čuva identitet.
Turistički potencijal
Premda je odluka o proglašenju Starogradskog polja sedmim hrvatskim zaštićenim Uneskovim lokalitetom donesena još sredinom prošle godine, u turističkom smislu polje još nije zaživjelo u svoj punini.
I dio otočana s oprezom gleda na moguću jaču državnu kontrolu života na Starogradskom polju koje je vrlo atraktivno zbog brojnih suhozida i kamenih zdanja u kojima su ljudi mogli prenoćiti noć-dvije.
No, osim Starogradskog polja koje je uzdignuto na rang Trogira, Dubrovnika, šibenske katedrale ili porečke Eufrazijane, Hvar se odnedavno može pohvaliti i upisom slikovite Procesije za križen (koja se odvija ponad Starogradskog polja) te hvarske čipke na Uneskovu reprezentativnu listu nematerijalne baštine, što otok Hvar u uneskovskom smislu čini najatraktivnijim i što se prirodne i kulturne baštine tiče najzaštićenijim hrvatskim otokom.
Starogradsko polje u rangu je Dubrovnika i Eufrazijane
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid, okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews,postala je model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.