Crne statistike

Top-albumi godine: Rekordan pad prodaje CD-ova u Hrvatskoj

Kings Of Leon
the national
MGMT
Black Keys
The Rolling Stones
29.12.2010.
u 19:10
Ohrabrujuće je da glazbena industrija još uvijek, za razliku od filmske industrije, nudi dosta sadržaja i kvalitete. Glazba je svuda oko nas, više nego ikad prije, još samo da diskografi uspiju to naplatiti.
Pogledaj originalni članak

Glazbena industrija, osobito diskografija nastavila je tijekom 2010. žalosni trend pada. Dok je u svijetu zabilježen pad prodaje albuma od trinaest posto u odnosu na lanjsku godinu, na domaćem, ionako sitnom tržištu, računa se da je pad prodaje CD-ova bio i znatno veći, ne raspolaže se postocima, ali neki diskografi ističu da se radi o rekordno crnoj statistici.

– Diskografska godina koju ispraćamo za diskografe nije bila lagana... Prati je pad prodaje fizičkih proizvoda, koji je, čini se, na godišnjem planu veći nego ikad prije (postotno unutar jedne godine) – kaže Branko Komljenović, direktor Menarta.

Generalno gledano veći je pad prodaje primijećen kod domaćih izdanja, dok kod stranih licencnih izdanja, širina kataloga pojedinim diskografima još uvijek jamči  određeni okretaj albuma i novca. No, tiraže su pali do te mjere strani naslovi koji se prodaju u više od 1500 ili 2000 primjeraka već imaju status tiražnih. U slučaju najprodavanijih domaćih izvođača brojke su, na sreću, još uvijek znatno veće (Dallas govori o 30 tisuća prodanih primjeraka Gibonnijeve „Tolerance“, Menart je zadovoljan prodajom posljednjeg Colonijina albuma), no to su izuzeci; stvarnost je takva da će domaćih izdanja, osobito novih izvođača, biti sve manje.

Premda je globalni diskograf Universal startao u Hrvatskoj kao samostalni ured (bez diskografskog posrednika) u najteže vrijeme, Hannes Eder, direktor Universal Music Austria & Western Balkans, tvrdi da su rezultati u prvih godinu i pol dana rada pozitivni. No, ističe potrebu za uvođenjem digitalnih servisa koji na ovom području ni djelomično ne popunjavaju rupu koja nastaje padom prodaje CD-ova, kao što je slučaj u svijetu gdje je reizdavanje kataloga “Beatlesa” na iTunesu oborilo sve dosadašnje rekorde prodaje.

Shodno tome da i u svijetu izvođači sve veći novac, u odnosu na diskografiju počinju zarađivati od koncerata, turneja, prodaje vlastitih proizvoda (do te mjere da su koncertne agencije, odnosno iTunes počeli otkupljivati izvođače umjesto diskografa), naši diskografi također traže nove putove opstanka. Menart se već neko vrijeme bavi izdavanjem (rock) knjiga i koncertnim aktivnostima svojih izvođača, Dancing Bear također razvija koncertnu djelatnost i publishing, Dallas uz slične aktivnosti razvija i online dućan. Tvrtke se snalaze kako mogu i umiju dok se tržište ne regulira i ne uspostave neki novi kriteriji.

Ohrabrujuće je da glazbena industrija još uvijek, za razliku od filmske industrije, nudi dosta sadržaja i kvalitete. Glazba je svuda oko nas, više nego ikad prije, još samo da diskografi uspiju to naplatiti.

* * *

NAJPRODAVANIJI ALBUMI

U nedostatku vjerodostojne ljestvice najprodavanijih albuma navest ćemo najjača izdanja po diskografskim kućama. Menart ističe Sadein  “Soldiers Of Love”, “Come Around Sundown” Kings Of Leon, live album Leonarda Cohena “Songs From The Road”. Universalovi favoriti godine su Eminemov  “Recovery”, Lady Gaga s remiksiranim albumom “The Fame”, albumi “My World” Justina Biebera, “Suburbs” Arcade Fire, “Brothers” Black Keysa, “Hands All Over” Maroona 5 itd. Među najprodavanija strana izdanja Dallas Recordsa ulaze posljednji album skupine Iron Maiden „The Final Frontier“, album najvećih hitova Robbieja Williamsa „In and Out of Consciousness“, album Davida Guette „One Love“, Katy Perry „Teenage Dream“, reizdanja Beatlesa (Red & Blue). Od izdanja Dancing Beara najprodavaniji su novi album Neila Younga „Le Noise“, „Clapton“ Erica Claptona i „Some Kind Of Trouble“ Jamesa Blunta.

 

TOP 3 ALBUMA GODINE

1. HIGH VIOLET – THE NATIONAL

Ljubitelji zagrebačke publike snimili su dosad najbolji album koji bi glatko mogao biti nečiji “best of”. "High Violet" prepun je ambicioznih, ali suspregnutih miniepova: "Terrible Love", „Bloodbuzz Ohio“, "Anyone's Ghost", "Afraid Of Everyone"... Album je odnedavno moguće nabaviti i u proširenom izdanju s osam novih/starih izvedbi.

2. CONGRATULATIONS - MGMT

Drugi album posthipijevskih junaka nije možda opravdao očekivanja nakon izvanrednog prvijenca. Pjesme “Flash Delirium” i “Congratulation” bili su dragulji na prvu, ali ostatak albuma sa zaokretom prema “sydbarretovskoj” psihodeliji djelovao je pompozan i ne tako brzo probavljiv. No, s vremenom definitivno raste.

3. BROTHERS - THE BLACK KEYS

Nakon suradnje s Danger Mouseom na prethodnom albumu “Attack & Release” koji je pomalo otupio oštricu, dvojac (gitara-bubanj) vratio se teškom i prljavom garažnom zvuku. Trenuci poput “The Only One” podsjetit će na tu “pitkiju” fazu benda, ali albumom ponajprije dominira prepoznatljiv zvuk teškog bluesa i soula.

Ostali albumi vrijedni pozornosti: “Le Noise” - Neil Young, “Suburbs” - Arcade Fire, “Wake Up Nation” - Paul Weller, “Band Of Joy” - Robert Plant, “The Courage Of Others” - Midlake, “Olympia” - Bryan Ferry...

REIZDANJE GODINE

THE ROLLING STONES – EXILE ON MAIN STREET

U konkurenciji s prvim samostalnim albumom Johna Lennona „John Lennon/Plastic Ono Band“, 1970.), remasterizirano remek-djelo Stonesa iz 1973. odnijelo je prevagu za dodatni disk na kojem su ubitačna „Plundered my Soul“, elegantna bluesy „Pass The Wine (Sophia Loren)“ i osam drugih dosad neobjavljenih pjesama/verzija.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

CL
cloud06
20:23 03.01.2011.

Tompsona ne treba slušat jel je to: 1/ izuzetno loša glazba i loše pjevanje (prvenstveno) 2/ ksenofobični tekstovi kvazi-kršćanina (da njemu vjerujem da je katolik, prebacio bih s na islam) 3/ ratni profiter, veći od svih ostalih koji već 20 godina na ratu i mržnji super zarađuje.

MY
mycropht
23:28 29.12.2010.

Ne mogu smanjiti cijenu CD-ova jer onda neće ništa ostati za izvođače i autore. Prvo se moraju namiriti Mamići diskografske industrije, a ostalima što ostane i ako ostane.

LI
lipa75
23:28 29.12.2010.

Proizvodnja CD-a je jeftinija od proizvodnje audio kaseta. Prema tome bi CD trebao koštati najviše 40 kn. Nemojmo se previše zamarati zaradom našim estradnjaka. Josipović im je dobro namjestio da im lova ide u džepove od svakog prodanog računala ili praznog medija, a ta naknada će svakom sljedećom godinom biti sve veća.