TRI NAGRADE

Tri nagrade za hrvatsku ZF u Stockholmu

Foto: Ubiq
Tri nagrade za hrvatsku ZF u Stockholmu
19.06.2011.
u 15:29
Kako zasad neslužbeno doznajemo, na Euroconu u Stockholmu najboljima u Europi su od Hrvata proglašeni časopis, fanzin i fan artist
Pogledaj originalni članak

Na Euroconu, europskoj konvenciji znanstvene fantastike 2011. koja se trenutno održava u Stockholmu (iduća je u travnju 2012. u Zagrebu), dodjeljene su nagrade za najbolje u europskoj znanstvenoj fantastici i srodnim žanrovima. Kako zasad neslužbeno doznajemo, prije službenog proglašenja, najboljim europskim ZF časopisom proglašen je hrvatski Ubiq, izdanje izdavačke kuće Mentor iz Zagreba, koji zajednički uređuju Tomislav Šakić i Aleksandar Žiljak. Ubiq se prodaje po knjižarama, izlazi dvaput godišnje - dosad je izašlo osam brojeva - a pored domaćih književnih uradaka objavljuje i domaće i strane teorijske radove o fantastici. Nagradu naš časopis dijeli ex aequo s ruskim webzinom fantlab.ru, a u konkurenciji je Ubiq bio jedno od rijetkih tiskanih izdanja - svi ostali, pa i slavni švedski Jules Verne Magazinet, odavno izlaze samo na internetu.

Pored Ubiqa, u Stockholmu su se i nagradom "Spirit of Dedication" okitili i u kategoriji fanzina "Parsek", glasilo zagrebačkog društva ljubitelja znanstvene fantastike SFera (urednik B. Švel), te kao fan-umjetnik Ivan Mavrović. Neke od dobitnika smo kontaktirali i čestitali im u ime redakcije i čitatelja Večernjaka, ali su oni toliko oprezni da ne žele izjave davati prije službene obavijesti. Svejedno, očito je da iz Švedske za našu kulturu stižu lijepe vijesti.

A u međuvremenu smo od Toma Šakića, jednog od urednika Ubiqa, dobili i komentar na nagradu, koji u cjelosti prenosimo:

U Ubiqu smo počašćeni Nagradom Europskog društva za znanstvenu fantastiku (ESFS) jer je shvaćamo i kao dvostruko priznanje i kao poticaj (a i kao potpuno iznenađenje). S jedne strane, to priznanje znači da je Ubiq časopis na razini europskih časopisa za taj književni žanr, a s druge strane shvaćamo ga kao priznanje da u hrvatskim uvjetima radimo najbolje što možemo. Ubiq izlazi iz čistog voluntarizma, katkad i hobija, i kao čin prkosa - prije svega, cijela financijska kostrukcija sastoji nam se od potpore Ministarstva kulture i Ureda za kulturu grada Zagreba (oba preko natječaja za časopise u kulturi), i tim sredstvima pokrivamo tehničke troškove i tisak. Usto, za razliku od većine ostalih časopisa u žanru, pa i ostalih u konkurenciji za nagradu, mi smo primarno književni časopis, a ne magazin, izlazimo tiskom a ne online, i objavljujemo samo domaću prozu, ne i prijevode. Distribucije jedva da ima, a svi autori pišu žanru za ljubav, i radi pisanja samog, bez honorara. Tako da je ova nagrada prije svega poticaj svim hrvatskim piscima fantastične književnosti koji su okupljeni oko našeg časopisa - ovo nam je, usprkos krizi, prijelomna godina jer su naše novele dobile obje glavne kategorije nacionalne nagrade SFERA, i priču i novelu, a sada kao šlag dolazi europska znanstvenofantastična nagrada. Još je veće zadovoljstvo vidjeti imena dosadašnjih dobitnika, ovogodišnjih nominiranih, a napose spoznaja da je 1980-ih tu nagradu dvaput dobio naš magazin Sirius, koji je spram Ubiqovih 300 primjeraka (kojih dobar dio podijelimo) imao vrtoglave naklade i izlazio na kioscima. Ubiq će, nadamo se uz dosadašnje javne poticaje u sektoru za kulturu, nastaviti jednako raditi na promociji domaće fantastične proze, a za iduću godinu, povodom Eurocona u Zagrebu, nadamo se tiskati poseban broj posvećen prezentaciji europske suvremene fantastične proze.

Dan kasnije, s malim zakašnjenjem, oglasio se i Šakićev kourednik Aleksandar Žiljak:

Nagrada časopisu UBIQ potvrđuje i opravdava sad već troipolgodišnji napor svih suradnika, urednika i nakladnika na ovom nekomercijalnom projektu, kojeg sufinanciraju Ministarstvo kulture RH i Gradski ured za kulturu (molim ovdje puni naslov iz impresuma) Grada Zagreba. Nagrada ESFS-a UBIQ-u za najbolji evropski časopis potvrđuje kreativnu, ako već ne ekonomsku, snagu hrvatske znanstvene fantastike unutar evropske, pa i šire. Moje zahvale kao urednika za ovaj uspjeh svakako idu kolegi suuredniku Tomislavu Šakiću, svim autorima koji su svoje vrhunske literarne i teorijske tekstove objavljivali u časopisu, grafičkoj dizajnerici Melini Mikulić koja je UBIQ-u podarila prepoznatljiv vizuelni identitet, Tatjani Jambrišak i Darku Macanu ispred nakladnika Mentor, te, da ne zaboravimo, svim čitateljima koji ovaj časopis prate i podržavaju. Hvala i čestitke svima!

Šakiću i Žiljku hvala na izjavama, a Tanji i Darku iz Mentora kao izdavačima, kao i SFerinom glasilu Parseku i sjajnom steampunkeru Mavroviću, još jednom iskrene čestitke od - vjerujemo - svih čitatelja Večernjaka koji čitaju i prozu i kojima je još uvijek do lijepe tiskane riječi i/ili ilustracije, fantastične ili ne, stalo.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.