U 76. godini umro je legendarni jazz glazbenik, skladatelj, vlasnik kluba, diskograf i promotor Boško Petrović. Njegov sin Kolja našao je beživotno tijelo jučer oko 11 sati u Petrovićevu zagrebačkom stanu. Ubrzo nakon toga vijest su službeno potvrdile njegova diskografska kuća Croatia Records i Hrvatsko društvo skladatelja.
Petrović je rođen 18. veljače 1935. u Bjelovaru. S deset godina počeo je svirati violinu, i to, kako je sam rekao, grozno.
– Onda sam to prestao, u interesu glazbe i violine. Time sam pokazao da mi je iskreno stalo do glazbe – izjavio je za Večernjak.
Uvijek aktivan
Svoj puni glazbenički format dosegnuo je sredinom pedesetih godina prošlog stoljeća kada je pronašao svoj instrument – vibrafon.
Utemeljitelj je Zagrebačkog jazz kvarteta, a kasnije je vodio B.P. Convention i druge značajne hrvatske sastave. Bio je vlasnik BP Cluba u kojem su od 1988. godine nastupali najveći svjetski glazbenici te izdavačke tvrtke Jazzette Records.
Iako nikada nije mirovao, ni kao glazbenik, a još manje kao duh, Petrović je u posljednje vrijeme bio osobito aktivan. Lani je Croatia Records u povodu 75. rođendana i više od 50 godina rada objavila box-set s presjekom njegove karijere, a odnedavno se, gotovo svakodnevno, nalazio s novinarom Davorom Hrvojem koji je pisao biografiju koja se trebala pojaviti potkraj ove godine. S objavljivanjem te knjige Petrović se nije žurio da ne bi, kao što je ironično komentirao u rujnu prošle godine za Večernjak, napravio gužvu na aktualnom tržištu “autobiografija”:
– Kako vidim, mladi i uspješni ljudi pišu svoje autobiografije već sa 25, 30 godina. Ja mislim poživjeti još pet-šest godina pa bi mi bilo žao da i iz tog razdoblja ne uđe nekoliko štosova u tu knjigu.
Veseli život u opisu posla
Nije nikakva tajna da je BP bio čovjek od slavlja i tekućih užitaka, kojima unatoč nije imao neprilika sa zdravljem.
– Živim dosta veselo, a ako želim biti autentičan jazz-glazbenik, onda mi je to i u opisu radnog mjesta – rekao nam je lani.
– Imam tu sreću da se od svoje dvadeset pete godine i jedne kratke epizode otprije nekoliko godina nikada nisam trebao obraćati liječniku, osim zubaru, ni za kakvu pomoć. Prije pet godina prestao sam pušiti, a kada sam pitao liječnika što je s vinom, rekao je: ‘Naravno da vino možete piti, ali samo dobro!’ Rekoh: ‘Onda super jer, doktore, pijem samo dobra ili odlična vina.’ Ali, za to što ove godine koje vozim nisu ostavile toliko traga na meni presudna je još jedna stvar – genetika. Znači, ili imate sreće ili nemate. Ima nekih glazbenika koji su strašno puno vježbali, ali im nije išlo, i za njih je moj prijatelj i suradnik Damir Dičić znao reći: ‘Ili ti je mama dala ili ti nije dala.’ Tako je i sa zdravljem.
Reakcije
IVO JOSIPOVIĆ, PREDSJEDNIK
- Njegovo je ime odavno u svim glazbenim pregledima, na njegovom djelu odgojene su generacije mladih glazbenika, fotografije u klubu svjedoče koliko je bio voljen od publike i cijenjen od struke. Njegov BP Club postao je kultno mjesto za sve ljubitelje jazza, mjesto okupljanja vrhunskih glazbenika čijim je otvaranjem Zagreb postao nezaobilazna točka susreta dobre glazbe i vjerne publike. Imao sam osobno zadovoljstvo surađivati s njime i stoga iskreno vjerujem da će nedostajati svim glazbenicima s kojima je dijelio strast prema glazbi koju je volio i koju je živio'.
ARSEN DEDIĆ
- Sasvim poseban čovjek, izuzetno darovit, sve je kod njega bilo dosljedno. Veliki gubitak jer je djelovao neuništiv.
HUSEIN HASANEFENDIĆ
- On je bio jedan od onih likova za koje ste mislili da je neuništiv, imalo se osjećaj: dok je Boško tu, sve je u redu.
SINIŠA ŠKARICA
- Boško je jedna od institucija hrvatske glazbe, ne samo jazza čiji je meštar, naravno, bio. I njegovo utjelovljenje.
Kapa dolje za uvijek i pokoj mu duši! Jedna od rijetkih autentičnih urbanih legendi modernoga Zagreba. Meni će osobno nedostajati!