interaktivni muzej

U Viškovu otvorena Kuća halubajskega zvončara

Foto: Goran Kovačić/Pixsell
U Viškovu otvorena Kuća halubajskega zvončara
02.05.2024.
u 18:38
Postoje od srednjeg vijeka, kada su odjeveni u ovčje kože, s maskama i zvonjavom, otjerali Turke, a uvršteni su i na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine
Pogledaj originalni članak

Kuća halubajskega zvončara, tradicije uvrštene na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine, svečano je otvorena u Viškovu. U pitanju je u biti muzej koji se prostire na 1500 četvornih metara, s interaktivnim izložbenim postavom koji temeljito prikazuje povijest zvončara, običaje, tradiciju i sve ostalo vezano uz halubajske zvončare.

Postav je podijeljen na dva dijela – zvončari u magijskom kontekstu i odnosu s prirodom te dio koji prikazuje zvončare i njihovu ulogu u društvu danas. Oko Muzeja je park skulptura s mitskim bićima iz lokalnih legendi poput Mraka, Štrige, Fudlaka, Malika, Diva i Kresnika. Vrijednost projekta je 5,8 milijuna eura, a dio je sufinanciran bespovratnim iznosom iz EU fonda namijenjenog Urbanoj aglomeraciji Rijeka.

Inače, prema legendi, Halubajski zvončari postoje od srednjeg vijeka, kada su odjeveni u ovčje kože, s demonskim maskama i zastrašujućom zvonjavom, otjerali Turke. Današnja Udruga halubajskih zvončara seže u 1860. Opanke su zamijenili radničkim cipelama, a o pojasu im je špagom privezano zvono od deset litara. I dalje su ogrnuti ovčjom kožom i nose maske. U ruci nose stilizirani buzdovan, a za vrijeme svojih ophoda pri kojima proizvode buku zvonjenjem, dnevno prijeđu i po 20 km.

U ophodnji sudjeluju samo muškarci, a kako su za Austro-Ugarske Monarhije mladići Kastavštine pretežno služili vojsku u mornarici, to je razlog što zvončari u zaleđu Rijeke nose mornarsku majicu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.