- HNK nije privatno kazalište – njegov rad financiramo mi, porezni obveznici. Zato, ako nećete zaštititi dijete u predstavi, kao i našu djecu koja je gledaju, zaštitu ćemo izboriti sudskim putem! - odlučno su pred nekoliko dana prosvjedovali pripadnici različitih riječkih vjerskih zajednica i nevladinih udruga okupljenih u građanskoj inicijativi “Zaštitimo djecu”, kojom se bune protiv opscenosti komedije “Lizistrata” mađarskog redatelja Roberta Alfoldija.
Čl. 197. Kaznenog zakona
U predstavi, koja je digla prašinu i prije no što je izvedena na daskama HNK Ivana pl. Zajca (Ina je, neslužbeno, otkazala pokroviteljstvo zbog plakata s prikazom falusa od marcipana), smeta im što je 11-godišnji Alen Hujić glumi u scenama u kojima njegovi odrasli kolege šeću s umjetnim falusima kao i odluka da se predstava uvrsti u pretplatu osnovnih škola. Iako su, pozvavši se na članak 194. Kaznenog zakona (zadovoljavanje pohote i prikazivanje pornografije pred djetetom), priprijetili da će sa zahtjevima pokucati na vrata dječje pravobraniteljice, iz ureda Mile Jelavić javljaju da su putem e-maila zaprimili više pojedinačnih pritužbi, ali ne i onu riječke građanske inicijative. Pravobraniteljica je uputila upozorenje o mogućim povredama prava djece ministrima Fuchsu i Biškupiću te Državnom inspektoratu za socijalnu skrb, zatraživši da se “slučaj preispita”.
U priopćenju navodi da ne želi propitivati umjetničku vrijednost komedije, već ustvrditi poštuje li ona Konvenciju o pravima djeteta. A ona su ovdje, smatra Jelavić, ugrožena u tri aspekta: plakat i sadržaj mogu naštetiti djetetovu psihološkom razvoju, predstava se tretira kao odgojno-obrazovni sadržaj za djecu te angažiranje djeteta u večernjoj predstavi (ekonomsko iskorištavanje) i njegova interakcija s razgolićenim tijelima.
Bolje nego pred TV-om
Naši kazalištarci misle različito. Glumica i ravnateljica Male scene Vitomira Lončar kaže:
– HNK Ivana pl. Zajca prekršio je taj zakon jer u njemu jasno piše da od 20 do 6 sati djeca ne smiju raditi. Da bi dijete uopće nastupilo od 20 sati, Državnom inspektoratu treba poslati scenarij i ugovor s kućom u kojoj dijete nastupa te je potreban pristanak obaju roditelja. I tu staje cijela priča, kada se riješi taj problem, možemo govoriti o ćudoređu i svemu ostalom. Vitomira Lončar je zbog tog zakona u svojem kazalištu morala pomicati početak predstave sat ranije jer je u njoj glumila njezina malodobna kći. Glumac i predsjednik HDDU-a Goran Grgić kaže da nije gledao predstavu, ali da je protiv napuhavanja problema:
– Mislim da je za djecu bolje da su u kazalištu nego na ulici ili ispred televizora. Ne vjerujem da je toliko šokantna. Inače, protivnik sam zatomljivanja umjetničke slobode, ali kao roditelj mogu reći da dijete ne treba sudjelovati u predstavi ili barem u scenama koje su šokantne. U svakom slučaju, nisam protiv toga da djeca sudjeluju u predstavma, pa čak ni onim večernjim.
Glumica Ecija Ojdanić misli da kazalište ne može nikome škoditi, ali da ne može komentirati predstavu jer je nije gledala.
– Naš je svjetonazor vrlo konzervativan i na golotinju se gleda strogo. Ne znam štete li uistinu te scene djetetu – kazala nam je glumica.
Prvo, zakon je očito prekršen i to po dvije osnove. Gdje je dječja pravobraniteljica???? Drugo, nije niti najmanji problem napraviti uvredljivo i provokativno \"umjetničko\" djelo - to rade slabi umjetnici i loši pisci kako bi postigli da se za njih čuje. Provokacija je alat lošeg umjetnika i način da se, umjesto kvalitetom, pažnju privuče uvredom ili čak zlostavljanjem djeteta. Jadno, zapravo.