Znate li da se i za izvođenje narodnih popijevki čiji se autor ne zna plaća naknada ZAMP-u? Ta je praksa naljutila vodstvo KUD-a Mihovljan iz Međimurja koje se, uz čakovečki ogranak Matice hrvatske, pita tko je vlasnik pučkih popijevki iz Međimurja? Predrag Kočila i Ivan Pranjić ističu da je cjelokupno glazbeno blago, od popijevaka do suvremene produkcije, pretvoreno u privatno vlasništvo iz kojega ZAMP izvlači profit. Ogorčenje je izazvala faktura ZAMP-a koji od KUD-a Mihovljan traži 1375 kuna za izvođenje tradicijskih djela.
– Samo u Međimurju imamo 66 takvih kulturnih udruga pa su Međimurci lani za izvođenje svojih popijevaka morali platiti 90.750 kuna – tvrde Kolila i Pranjić.
U ZAMP-u uzvraćaju da je danas rijedak slučaj da se narodna djela izvode u izvornom obliku bez glazbene ili koreografske prilagodbe i obrade. Prilagodba djela autorski je angažman te obrađivačima pripada naknada, kažu u ZAMP-u. Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, naknada se treba platiti i za izvorna djela koja nisu predmetom zaštite autorskog prava pa je lani prikupljeno 318.204,59 kuna temeljem "malih prava".
Ističe se da Hrvatsko društvo skladatelja ima natječaj Tradicional kojim se podupiru manifestacije i stvaralaštvo tradicijske glazbe pa je ove godine za to izdvojeno 324.098,54 kune i raspoređeno na 36 projekata.
Ako manifestaciju tradicijske glazbe organizira KUD, plaća se povoljnija naknada, tvrde iz ZAMP-a.
Za natjecanja na državnoj razini to je 500 kuna plus PDV, za regionalnu razinu 300 kuna i PDV, za samostalni nastup 300 kuna plus PDV ako se radi do tri nastupa godišnje ili 900 kuna i PDV ako se radi o više od sedam nastupa godišnje.
Međimurci se sada pitaju kome će ZAMP isplatiti naknadu za izvođenje pjesme "Narodil nam se Kralj Nebeski" kada "još nije utvrđeno njegovo ime, nema IBAN, a poznato je samo to da je živio u 12. stoljeću".
Još će počet prikupljat naknadu od ptica pjevica... narodno kulturno blago bi trebalo biti javno dobro, dostupno svima i u potpunosti oslobođeno naknada... USKOK u ZAMP