In memoriam

Umro je hrvatski dirigent i skladatelj Krešimir Šipuš

Foto: DAMIL KALOGJERA
Umro je hrvatski dirigent i skladatelj Krešimir Šipuš
23.09.2014.
u 22:59
Među važnim ulogama maestra Šipuša u hrvatskoj glazbenoj kulturi bilo je i mjesto šefa-dirigenta Zagrebačkih simfoničara RTV Zagreb od 1968. do 1974. godine
Pogledaj originalni članak

Hrvatski dirigent i skladatelj Krešimir Šipuš preminuo je u utorak 23. rujna 2014. u Oslu. Rođen je u Zagrebu 1930. godine. Studij kompozicije završio je u klasi Stjepana Šuleka, a nastavio ga je u Parizu, gdje je pohađao predavanja Oliviera Messiaena.

Dirigiranje je počeo učiti kod Milana Horvata u Zagrebu, a zatim se usavršavao kod Igora Markeviča u Salzburgu te na tečajevima u Monte Carlu. Dobitnik je i Druge nagrade na poznatom Međunarodnom natjecanju mladih dirigenata u Besançonu, u Francuskoj, što mu je otvorilo vrata međunarodne karijere koju je započeo u Parizu.

Bio je dirigent Zagrebačke opere (1964. – 1965.), šef-dirigent Simfonijskog orkestra u Cannesu (1964. – 1972.), šef-dirigent Zagrebačkih simfoničara RTV Zagreb (1968. – 74.) te glavni tajnik Muzičkog biennala Zagreb (1974. – 75.). Nastupao je s poznatim orkestrima poput Filharmonije iz Osla, Staatskapelle Dresden, Berlinskog radijskog i Pariškog nacionalnog orkestra, a gostovao je i u mnogim opernim kućama. Od 1976. pa do umirovljenja bio je umjetnički ravnatelj i profesor Državne operne akademije u Oslu.

Šipuš je bio i plodan skladatelj. Njegov bogati opus sadrži brojna orkestralna, komorna, vokalno-instrumentalna te scenska djela. Dobitnik je nagrada Milka Trnina (1969.) i HAZU (2004.). Odlaskom Krešimira Šipuša hrvatska kultura izgubila je vrsnog glazbenika, plodnog stvaraoca i svog glazbenog ambasadora diljem svijeta. Krešimir Šipuš bit će sahranjen u Oslu.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.